Hitta rätt skärm för arbete, spel och vardagsbruk

Ska skärmen främst användas för spel, jobb eller lite av varje? För spel som kräver snabba reaktioner kan en 27-tums Full HD-skärm med 144 Hz uppdateringsfrekvens vara ett bra val. Behöver du däremot maximal skärpa för bildredigering eller textarbete, då är en 27-tums 4K-skärm att föredra. Vår genomgång av skärmar för olika ändamål visar en tydlig trend: prisvärda skärmar med hög uppdateringsfrekvens för gaming har blivit mer tillgängliga, samtidigt som kontorsskärmar allt oftare integrerar USB-C-dockningsfunktion för en enklare arbetsplats. Den största avvägningen ligger ofta mellan extrem snabbhet för spel och hög upplösning för produktivitet, där få skärmar lyckas kombinera båda utan att priset sticker iväg. Dell Plus S2725QS är ett intressant undantag som försöker överbrygga denna klyfta med sin 4K-panel med 120 Hz [1], vilket visar att marknaden rör sig mot mer mångsidiga lösningar. Denna guide hjälper dig att förstå de viktigaste faktorerna när du ska köpa en ny skärm, oavsett om du prioriterar arbete, spel eller en kombination av båda.
Bästa skärmarna för gaming

ASUS TUF Gaming VG279QM
Passar bäst: Dig som prioriterar extremt hög bildfrekvens för tävlingsinriktat spelande och vill ha en responsiv skärm.
Fördelar
- Den överklockningsbara 280 Hz uppdateringsfrekvensen och 1 ms GtG-responstid ger en flytande spelupplevelse i snabba e-sporttitlar.
Nackdelar
- Full HD-upplösningen på 27 tum ger en lägre pixeltäthet (ca 82 PPI), vilket kan upplevas som mindre skarpt för text jämfört med 1440p-skärmar.

Dell Plus S2725QS
Passar bäst: Dig som söker en mångsidig skärm för både produktivitet och gaming med hög upplösning och bra service.
Fördelar
- Kombinationen av 4K-upplösning och 120 Hz på en 27-tums IPS-panel ger skarpa bilder och flytande rörelser för både arbete och spel.
- Det förbättrade kontrastförhållandet på 1500:1 för en IPS-panel ger djupare svärta och bättre bilddynamik än standard IPS-skärmar.
Nackdelar
- Svarstiden i normalläge på 8 ms är i det lägre skiktet för gaming, men 120 Hz-uppdateringsfrekvensen kompenserar för detta i de flesta titlar.

Philips 275B1H
Passar bäst: Dig som arbetar hemifrån och behöver en komplett lösning för videokonferenser med god ergonomi.
Fördelar
- Den integrerade webbkameran med Windows Hello och mikrofon ger en smidig upplevelse för videokonferenser och säker inloggning.

LG 32U631A-B
Passar bäst: Dig som behöver en stor QHD-skärm med USB-C för kreativt arbete och en ren skrivbordsuppsättning.
Fördelar
- USB-C-anslutningen med DisplayPort alt-läge förenklar kabelhanteringen genom att tillåta video, data och begränsad strömförsörjning via en enda kabel.
Nackdelar
- Skärmens ljusstyrka på 250 cd/m² är i det lägre spannet, vilket kan göra den mindre lämplig för mycket ljusa arbetsmiljöer eller fullgod HDR-upplevelse.

AOC Q27P3CV
Passar bäst: Dig som vill ha en mångsidig kontorsskärm med USB-C-dockning och inbyggd Ethernet-port.
Fördelar
- USB-C-anslutningen med 65W strömförsörjning och dataöverföring möjliggör en ren 'one-cable-docking'-lösning för kompatibla laptops.
- Den inbyggda RJ45 Ethernet-porten och USB-hubben förvandlar skärmen till en komplett dockningsstation, vilket minskar kabeltrassel.

ASUS TUF Gaming VG279QL3A
Passar bäst: Dig som söker en prisvärd gamingskärm med hög uppdateringsfrekvens och snabb responstid.
Fördelar
- Kombinationen av 180 Hz uppdateringsfrekvens och 1 ms responstid ger en mycket följsam spelupplevelse med minimal rörelseoskärpa.
Nackdelar
- Full HD-upplösning på 27 tum ger en något grovkornig bild, men det gör det samtidigt lättare för grafikkortet att driva spel i höga bildhastigheter.

HP 527sh
Passar bäst: Dig som söker en enkel och funktionell 27-tums skärm för vardagsbruk med god ergonomi.
Nackdelar
- Den relativt låga pixeltätheten på 82 PPI för en 27-tums skärm kan resultera i mindre skarp text och bild jämfört med högre upplösningar.

Philips Evnia 3000 27M2N3200NF
Passar bäst: Dig som vill ha en prisvärd gamingskärm med snabb responstid och 144 Hz uppdateringsfrekvens.
Fördelar
- Med en uppdateringsfrekvens på 144 Hz och en snabb responstid på 0.5 ms (MPRT) är skärmen väl lämpad för snabba spel.
- Fast IPS-panelen erbjuder god färgåtergivning och breda betraktningsvinklar, vilket är fördelaktigt för både spel och allmän användning.
Nackdelar
- Full HD-upplösningen (1920x1080) på en 27-tums skärm kan upplevas som något pixlig av vissa användare, särskilt vid nära betraktningsavstånd.
Välj rätt skärm för dina behov
| Om du… | Välj | Varför |
|---|---|---|
| Du spelar tävlingsinriktade e-sporttitlar och behöver maximal flyt i bilden med snabb respons. | ASUS TUF Gaming VG279QM | ASUS TUF Gaming VG279QM erbjuder en överklockningsbar 280 Hz uppdateringsfrekvens och 1 ms GtG-responstid, vilket är avgörande för snabba spel. |
| Du arbetar med text och bild, och vill ha maximal detaljrikedom för både produktivitet och media. | Dell Plus S2725QS | Dell Plus S2725QS kombinerar 4K-upplösning med 120 Hz på en 27-tums IPS-panel, vilket ger skarpa bilder och flytande rörelser. |
| Du arbetar hemifrån och deltar ofta i videokonferenser, samt vill ha en ren skrivbordsuppsättning. | Philips 275B1H | Philips 275B1H har en integrerad webbkamera med Windows Hello och mikrofon, vilket ger en smidig upplevelse för videokonferenser. |
| Du har en laptop med USB-C och vill ha en komplett dockningslösning med nätverksanslutning. | AOC Q27P3CV | AOC Q27P3CV erbjuder USB-C med 65W strömförsörjning, dataöverföring och en inbyggd RJ45 Ethernet-port för en komplett dockningsstation. |
| Du har en budget under 3000 kr och behöver en stor skärm med USB-C för enklare kabelhantering. | LG 32U631A-B | LG 32U631A-B är en prisvärd 32-tums QHD-skärm med USB-C-anslutning som förenklar kabelhanteringen för video och data. |
Välj rätt skärm för dina behov
Att välja rätt skärm handlar om att matcha dina primära användningsområden med rätt tekniska specifikationer. För dig som är en hängiven gamer är en skärm med hög uppdateringsfrekvens, ofta 144 Hz eller mer, och en låg svarstid på 1 ms avgörande för en flytande och responsiv spelupplevelse. Detta innebär att du bör överväga modeller som ASUS TUF Gaming VG279QM-skärm, som erbjuder extremt hög bildfrekvens för tävlingsinriktat spelande [1]. Däremot kräver sådana skärmar att din dator har tillräckligt kraftfull hårdvara för att driva spelen i dessa höga bildfrekvenser, annars går fördelarna förlorade. För professionellt arbete som grafisk design eller videoredigering är färgprecision och hög upplösning, exempelvis 4K-upplösning eller högre, viktigare än extrem uppdateringsfrekvens. En skärm som Dell Plus S2725QS, med sin höga upplösning och goda service, passar dig som söker en mångsidig skärm för både produktivitet och gaming [2].
För allmänt kontorsarbete eller surfande räcker i regel en standard Full HD-skärm med en uppdateringsfrekvens på 60–75 Hz gott och väl, vilket också ofta är ett mer budgetvänligt alternativ. En modell som AOC Q27P3CV, som kostar runt 3 799 kr [1], är ett exempel på en mångsidig kontorsskärm med USB-C-dockningsfunktion och inbyggd Ethernet-port, vilket passar dig som vill ha en komplett arbetsstation. Tänk också på paneltyp; IPS-paneler erbjuder bredare betraktningsvinklar och bättre färgåtergivning, vilket är fördelaktigt för kreativt arbete, medan TN-paneler tenderar att vara snabbare men har sämre färger. VA-paneler kan ge djupare svärta, men kan ha långsammare svarstider, vilket är en kompromiss att beakta. Din budget och det fysiska utrymmet på skrivbordet kommer också att spela en stor roll i ditt slutgiltiga beslut, så mät noga och jämför priser innan du bestämmer dig.
- Prioritera hög uppdateringsfrekvens (144 Hz+) och låg svarstid (1 ms) för tävlingsinriktat spelande, men säkerställ att din dator klarar av det.
- Fokusera på färgprecision och hög upplösning (4K+) för professionellt arbete som grafisk design och videoredigering.
- En Full HD-skärm med 60-75Hz är oftast tillräcklig och budgetvänlig för vardagligt kontorsarbete och surf.
- Välj paneltyp (IPS, TN, VA) baserat på dina behov av färgåtergivning, hastighet och betraktningsvinklar.
- Ta hänsyn till budget och tillgängligt utrymme på skrivbordet för att hitta en skärm som passar dina förutsättningar.
Praktisk tolkning: Att välja rätt skärm handlar om att balansera dina specifika behov med tekniska specifikationer och din budget, där användningsområdet är den viktigaste utgångspunkten för ett lyckat köp.
Skärmar för gaming: Snabbhet och flyt
När det kommer till gaming är skärmens prestanda avgörande för en uppslukande och responsiv upplevelse. En av de viktigaste faktorerna är uppdateringsfrekvensen, som mäts i Hertz (Hz) och indikerar hur många gånger per sekund bilden på skärmen uppdateras. Högre Hz tenderar att innebära en mjukare och mer flytande bild, vilket ofta kan ge en märkbar fördel i snabba spel. Till exempel har ASUS TUF Gaming VG279QM visat sig kunna leverera en extremt hög bildfrekvens, med potential att nå upp till 360 Hz, vilket enligt en recension är långt bortom vad det mänskliga ögat normalt kan uppfatta som separata bilder [1]. Dock bör man vara medveten om att en sådan extrem prestanda i regel kräver ett kraftfullt grafikkort för att kunna driva spelen i så höga bildfrekvenser, och att skillnaden kanske inte är lika märkbar för alla användare bortom en viss gräns.
- Välj en skärm med hög uppdateringsfrekvens (144 Hz+) för mjukare spelupplevelse.
- Responstid är avgörande; sikta på 1 ms för att minimera "ghosting" och "input lag".
- Paneltyp (IPS, VA, TN) påverkar färgåtergivning och betraktningsvinklar.
- Upplösning (Full HD, QHD, 4K) bör matchas med ditt grafikkorts kapacitet.
- Synkroniseringstekniker som G-Sync eller FreeSync eliminerar "screen tearing".
Praktisk tolkning: Att välja rätt gamingskärm handlar om att balansera extrem prestanda med praktiska överväganden som grafikkortskapacitet och personlig upplevelse.
Skärmar för arbete: Ergonomi och anslutningar
När du väljer en skärm för arbete är anslutningsmöjligheter och strömförsörjning via USB-C ofta en eftertraktad funktion, då det kan förenkla kabelhanteringen avsevärt genom att en enda kabel hanterar både bildsignal, dataöverföring och laddning. Det är dock viktigt att granska specifikationerna noggrant för att undvika besvikelser. Till exempel, modellen LG 32U631A-B erbjuder visserligen USB-C-anslutning, men dess strömförsörjning är begränsad till 15 W. Detta är en viktig detalj att ha i åtanke, eftersom 15 W i de flesta fall tenderar att vara otillräckligt för att effektivt ladda moderna laptops under aktiv användning. Om du använder en kraftfullare bärbar dator kommer du därför sannolikt att behöva fortsätta använda dess dedikerade laddare, trots att skärmen har en USB-C-port. Detta innebär att den förväntade enkelheten med en enda kabel kanske inte uppnås fullt ut, vilket är något att överväga för din arbetsstation.
- Ergonomiska inställningar är avgörande för att förebygga nack- och ryggbesvär under långa arbetspass.
- En skärm med hög upplösning ger skarpare bild och mer arbetsyta, vilket ökar produktiviteten.
- USB-C-anslutning kan förenkla kabelhanteringen, men kontrollera alltid strömförsörjningskapaciteten.
- Flimmerfri teknik och lågt blått ljus minskar ögonbelastningen vid långvarig användning.
- En stabil fot och god byggkvalitet bidrar till en mer hållbar och pålitlig arbetsmiljö.
Praktisk tolkning: Det är viktigt att inte bara se att en skärm har USB-C, utan också kontrollera dess strömförsörjning för att undvika att behöva extra laddare.
Bästa allroundskärmarna
Att hitta en skärm som fungerar utmärkt för både arbete, underhållning och lättare spel kräver en balans mellan flera nyckelspecifikationer. För att säkerställa en skarp bild och gott om arbetsyta, vilket är avgörande för både textläsning och detaljerad bildbehandling, rekommenderas en upplösning på minst 1440p, gärna 4K. Till exempel erbjuder Dell Plus S2725QS en 4K-upplösning för cirka 4 468 kr [1], vilket innebär att du får en mycket detaljerad bild för både produktivitet och underhållning. Däremot kan en 4K-skärm kräva mer av din dators grafikkort, särskilt vid spel, så det är viktigt att din hårdvara matchar. En uppdateringsfrekvens på 120 Hz eller högre är också att föredra, då detta ger en märkbart mjukare upplevelse vid scrollning och i spel. För dig som prioriterar flyt i snabba spel, som med ASUS TUF Gaming VG279QM-skärm som har en hög bildfrekvens, kan detta vara en avgörande faktor, men räkna med att priset kan stiga med högre frekvenser.
Paneltypen är en annan viktig aspekt; IPS-paneler erbjuder utmärkta betraktningsvinklar och färgåtergivning, vilket är fördelaktigt för de flesta användare som inte är professionella grafiker med extremt specifika krav. Detta betyder att du får konsekventa färger oavsett var du sitter framför skärmen, vilket passar bra för delat arbete eller filmtittande. En snabb svarstid, helst 5 ms eller lägre, kan minimera "ghosting" i snabba scener, vilket är särskilt relevant för dig som spelar. Till exempel erbjuder AOC Q27P3CV-skärm en mångsidig kontorsskärm med USB-C-dockningsfunktion och inbyggd Ethernet-port för cirka 3 799 kr [1], vilket innebär att du får en komplett lösning för hemmakontoret. Trots att ingen skärm kan vara absolut bäst på allt, kommer en modell som prioriterar dessa specifikationer i regel att ge en mycket tillfredsställande upplevelse för de flesta som söker en mångsidig lösning, men individuella preferenser och budget kan påverka det slutgiltiga valet.
- Välj en skärm med minst 1440p-upplösning för skarp bild och god arbetsyta.
- En uppdateringsfrekvens på 120 Hz eller högre ger mjukare rörelser, särskilt vid spel och scrollning.
- IPS-paneler rekommenderas för breda betraktningsvinklar och korrekt färgåtergivning.
- Svarstid på 5 ms eller lägre minskar "ghosting" och förbättrar spelupplevelsen.
- Ergonomiska justeringsmöjligheter är viktiga för långvarig komfort vid skrivbordet.
Praktisk tolkning: En bra allroundskärm balanserar upplösning, uppdateringsfrekvens och paneltyp för att möta en bred variation av användarbehov utan att kompromissa för mycket på någon front.
Viktiga skärmspecifikationer
När du väljer en ny skärm är det avgörande att granska de tekniska specifikationerna noggrant för att säkerställa att den uppfyller dina behov. Ljusstyrkan är en sådan faktor, och för LG 32U631A-B anges den till 250 cd/m². Detta innebär att om du förväntar dig en fullgod HDR10-upplevelse, kan denna skärm upplevas som begränsad och kanske inte leverera den dynamik och kontrast som krävs för att verkligen få ut det mesta av HDR-material. För dig som prioriterar HDR-innehåll rekommenderas det att titta på skärmar med högre ljusstyrka, men för mer vardagligt bruk som kontorsarbete eller webbsurfning är en lägre ljusstyrka ofta acceptabel. Det är viktigt att väga detta mot andra funktioner och ditt primära användningsområde, då en lägre ljusstyrka kan vara mindre idealisk för film och spel med höga krav på bildkvalitet.
En annan aspekt att beakta är skärmens energiförbrukning, särskilt med tanke på dagens fokus på hållbarhet och driftskostnader. Till exempel har Dell Plus S2725QS en typisk driftseffekt på 21 W. Även om 21 W kanske inte låter som mycket, indikerar dess energiklass F/G att den tenderar att ha en relativt hög förbrukning i förhållande till sin prestanda jämfört med mer energieffektiva alternativ på marknaden. För dig som är mycket energimedveten eller planerar att ha skärmen igång under långa perioder, kan detta vara en faktor som påverkar ditt val, men för de flesta användare är detta hanterbart i det dagliga. Det är alltid klokt att jämföra energiklasser och förbrukning mellan olika modeller för att hitta en balans som passar både din plånbok och ditt miljömedvetande.
- Kontrollera upplösningen för att matcha dina arbetsuppgifter och önskad bildskärpa.
- Uppdateringsfrekvensen är viktig för en smidig upplevelse, särskilt vid spel eller snabb rörlig bild.
- Paneltyp (IPS, VA, TN) påverkar betraktningsvinklar och färgåtergivning.
- Anslutningsmöjligheter som HDMI, DisplayPort och USB-C är avgörande för kompatibilitet.
- Ergonomiska justeringar som höjd, tilt och pivot kan förbättra din arbetsställning.
Praktisk tolkning: Att noga granska specifikationer som ljusstyrka och energiförbrukning är nyckeln till att hitta en skärm som verkligen passar dina specifika behov och förväntningar.
Skärmpriser: Budget, mellanklass och premium
När du ska köpa en ny skärm är priset ofta en avgörande faktor, och marknaden erbjuder alternativ för alla plånböcker, från budget till premium. I budgetsegmentet kan du hitta prisvärda skärmar som Philips Evnia 3000 27M2N3200NF, vilken enligt CS Megastore kostar runt 2 269 kr [1]. Denna typ av skärm kan ge en bra indikation på vad du kan förvänta dig i den lägre prisklassen, särskilt om du söker en gamingskärm med 144 Hz. Det är dock viktigt att komma ihåg att priser kan variera mellan olika återförsäljare och över tid, så det lönar sig alltid att jämföra innan köp. Trots det får du ofta en solid grundprestanda som räcker för de flesta vardagliga uppgifter och enklare spel.
Mellanklassen erbjuder ofta en balans mellan pris och prestanda, där du kan hitta skärmar med högre upplösning och bättre bildkvalitet utan att spräcka budgeten. Ett exempel är Dell Plus S2725QS, som enligt CS Megastore ligger runt 4 468 kr [1]. Denna skärm placerar sig väl i mellanklassen och erbjuder en utmärkt kombination av 4K-upplösning och en uppdateringsfrekvens på 120 Hz, vilket är perfekt för både arbete och underhållning. Ett annat starkt alternativ i mellanklassen är Philips 275B1H, som Komplett listar för cirka 3 990 kr [2]. Denna modell är ett prisvärt val för dig som prioriterar funktioner för videokonferenser och god ergonomi, men även här gäller att priserna kan fluktuera. Mellanklasskärmar kan vara ett mycket bra val för den genomsnittlige användaren som söker en uppgradering utan att investera i det allra dyraste.
Praktisk tolkning: Att förstå de olika prisnivåerna hjälper dig att hitta en skärm som passar både dina behov och din budget, där mellanklassen ofta erbjuder mest värde för pengarna.
Skärmstorlek och upplösning
När du väljer en ny skärm är det lätt att tro att större alltid är bättre, men det stämmer inte nödvändigtvis för alla [1]. Att enbart fokusera på skärmstorlek och upplösning utan att ta hänsyn till ditt specifika användningsområde och personliga preferenser kan leda till ett suboptimalt köp [1]. Till exempel, en stor 4K-skärm kan vara fantastisk för grafisk design eller filmtittande, men för en programmerare som sitter nära skärmen kan den höga pixeltätheten göra texten för liten och ansträngande för ögonen om inte skalningsinställningarna justeras korrekt. Det är viktigt att förstå att även om högre upplösning generellt tenderar att ge en skarpare och mer detaljerad bild, kan det också kräva mer av din dators grafikkort, vilket kan påverka prestandan negativt vid krävande uppgifter som spel eller videoredigering. Därför är det avgörande att balansera storlek och upplösning med ditt faktiska behov och din budget för att säkerställa en bekväm och effektiv användarupplevelse. En mindre skärm med lägre upplösning kan faktiskt vara mer ergonomisk och kostnadseffektiv för vissa arbetsflöden, särskilt om du har begränsat skrivbordsutrymme eller inte behöver den absolut skarpaste bilden för ditt dagliga arbete. Att investera i en skärm som är anpassad för dina specifika krav är alltid det smartaste valet [1].
- Tänk på ditt primära användningsområde – spel, arbete, film – innan du väljer skärmstorlek och upplösning.
- En högre upplösning kräver mer av din dators grafikkort, vilket kan påverka prestandan.
- Ergonomi är viktigt; en för stor skärm kan vara ansträngande för ögon och nacke om du sitter för nära.
- Skalningsinställningar är avgörande för att text och ikoner ska vara läsbara på högupplösta skärmar.
- Jämför pixeltäthet (PPI) för att förstå hur skarp bilden blir i förhållande till skärmstorleken.
- Budget och skrivbordsutrymme är praktiska faktorer som också bör vägas in i ditt beslut.
Praktisk tolkning: Att välja rätt skärm handlar om att hitta en balans mellan prestanda, ergonomi och budget, anpassat efter dina unika behov.
Skärmar för olika användarprofiler
Att välja rätt skärm är avgörande för att optimera både produktivitet och användarupplevelse, då olika användarprofiler har vitt skilda krav. Enligt tester från TechRadar [1] är skärmar som Dell Plus S2725QS-skärm, med sin höga upplösning, ett utmärkt val för kreatörer som behöver detaljrikedom och färgäkthet. Däremot, om du är en programmerare eller dataanalytiker, är skärmstorlek och ergonomi ofta viktigare för att effektivt kunna hantera flera fönster, vilket gör att ultrawide-skärmar eller flerskärmslösningar kan vara mer passande för din arbetsmiljö.
Spelare söker istället skärmar med hög uppdateringsfrekvens och låg responstid för en smidig och responsiv spelupplevelse. Till exempel, ASUS TUF Gaming VG279QM-skärm, som kostar cirka 3 184 kr [1], erbjuder en extremt hög bildfrekvens som är idealisk för tävlingsinriktat spelande. Detta betyder att du som prioriterar flyt i snabba spel bör välja en skärm med 144 Hz eller mer, men räkna med att du kan behöva kompromissa med upplösningen om din budget är under 3 000 kr. För hemmakontoret kan en skärm som Philips 275B1H-skärm (cirka 3 990 kr) [2] vara ett bra val, då den erbjuder en komplett lösning för videokonferenser med god ergonomi, vilket är viktigt för att förebygga belastningsskador under långa arbetsdagar.
- Grafiska designers behöver skärmar med hög färgprecision och upplösning för exakt färgåtergivning.
- Programmerare och analytiker prioriterar ofta skärmstorlek och ergonomi för effektivt arbete med flera fönster.
- Spelare söker skärmar med snabb uppdateringsfrekvens och låg responstid för bästa prestanda i spel.
- Generella kontorsanvändare kan fokusera på prisvärdhet och grundläggande ergonomiska funktioner.
- Ultrawide-skärmar kan öka arbetsytan för vissa användare, särskilt de som hanterar många applikationer samtidigt.
- Ergonomiska justeringsmöjligheter är viktiga för alla användare för att förebygga belastningsskador och öka komforten.
Praktisk tolkning: Valet av skärm är djupt personligt och bör alltid utgå från den enskilda användarens specifika arbetsuppgifter och preferenser för att maximera både effektivitet och komfort.
Redo att välja? Jämför våra rekommendationer.
Fler intressanta skärmar
Här hittar du övriga produkter som inte kom med i topplistan men som ändå kan vara värda att jämföra.
Vanliga frågor om skärmar
Vilken typ av skärm är bäst för gaming?
För gaming är skärmar med hög uppdateringsfrekvens (144 Hz eller mer) och låg responstid (1 ms GtG) bäst. IPS-paneler erbjuder goda färger och betraktningsvinklar, medan OLED ger extrem responsivitet. ASUS TUF Gaming VG279QM-skärm är ett exempel på en skärm optimerad för snabba spel.
Är en curved skärm bra att spela på?
En böjd skärm kan ge en mer uppslukande spelupplevelse, särskilt i simulatorer och racingspel, genom att fylla ditt synfält bättre. Fördelen är dock mest märkbar på större skärmar och ultrawide-format. För e-sport är en platt skärm ofta att föredra för att undvika distorsion i kanterna.
Hur arbetar man med två skärmar?
Att arbeta med två skärmar ökar produktiviteten genom att ge mer arbetsyta. Du ansluter den andra skärmen via HDMI, DisplayPort eller USB-C och konfigurerar den i operativsystemets inställningar. Du kan välja att utöka skrivbordet eller spegla innehållet. Se vår guide om multitasking och minne för mer tips.
Vad är bäst IPS eller VA?
IPS-paneler är bäst för färgåtergivning och breda betraktningsvinklar, vilket gör dem idealiska för grafiskt arbete och allmänt bruk. VA-paneler erbjuder högre kontrastförhållanden och djupare svärta, vilket är bra för film och spel i mörka miljöer. Valet beror på dina prioriteringar.











