USB-C vs Thunderbolt: 7 skillnader, hastighet och val 2026

USB-C vs Thunderbolt: 7 skillnader, hastighet och val 2026

USB-C toppar på 10 Gbps. Thunderbolt 3 och 4 klarar upp till 40 Gbps — fyra gånger mer bandbredd på samma kontakt. Dell Pro Thunderbolt 5 Smart Dock SD25TB5 är designat för precis det — med Thunderbolt 5 och 330 watts strömförsörjning. StarTech.com Thunderbolt 3-dock passar dig som vill ansluta dubbla 4K-skärmar och få en bred portuppsättning.

Thunderbolt vs. USB-C: Vilken docka passar dig bäst?

För professionella användare som kräver extrem prestanda är Thunderbolt det självklara valet, men för de flesta vardagsbehov erbjuder USB-C tillräcklig funktionalitet till ett mer överkomligt pris. Här är våra toppval för båda kategorierna.

Dell Pro Thunderbolt 5 Smart Dock SD25TB5
Bäst för proffs

Dell Pro Thunderbolt 5 Smart Dock SD25TB5

4,9/5

Passar bäst: Dig som kräver den absolut högsta prestandan för din professionella arbetsstation, med stöd för Thunderbolt 5.

Fördelar

  • Utrustad med den senaste Thunderbolt 5-tekniken för maximal dataöverföringshastighet och bandbredd.
  • Levererar imponerande 330 Watt ström, vilket kan driva även de mest krävande laptops och tillbehör.
  • Har dubbla nätverksportar (1GbE och 2.5GbE) för flexibla och snabba nätverksanslutningar.
  • Inkluderar 3 års grundläggande maskinvaruservice med avancerat byte efter fjärrdiagnos.

Nackdelar

  • Priset är i den högre prisklass, vilket kan vara en betydande investering för många användare.
  • Den höga effekten och avancerade funktionerna kan vara överflödiga för användare med enklare behov.
Pris: 4 657 kr (I lager)
Läs mer & köp
StarTech.com Thunderbolt 3-dock
Premium Thunderbolt-docka

StarTech.com Thunderbolt 3-dock

4,7/5

Passar bäst: Dig som behöver en mångsidig dockningsstation med hög videoprestanda och gott om anslutningsmöjligheter för en Thunderbolt 3-kompatibel laptop.

Fördelar

  • Stöder dubbla 4K-skärmar vid 60Hz eller en enkel 8K-skärm vid 30Hz, vilket ger utmärkt videoprestanda.
  • Levererar 96W ström via en enda kabel, tillräckligt för att ladda de flesta moderna bärbara datorer.
  • Utrustad med fem USB-portar, inklusive snabbladdning på två portar, för omfattande anslutningsmöjligheter.
  • Har både DisplayPort och HDMI-utgångar för bred kompatibilitet med olika skärmar.

Nackdelar

  • Full 8K-upplösning kräver en värddator med Thunderbolt 3 och DisplayPort 1.4-stöd, vilket inte alla system har.
  • Vissa kraftfulla arbetsstationer kan kräva mer än 96W maximal effekt, vilket kan leda till långsammare laddning under tung belastning.
Pris: 2 872 kr (I lager)
Läs mer & köp
Club 3D 10-in-1 dockningsstation
Mest mångsidiga docka

Club 3D 10-in-1 dockningsstation

4,6/5

Passar bäst: Dig som söker en dockningsstation med exceptionell videoprestanda, kraftfull laddning och ett brett utbud av portar för både USB-C och Thunderbolt-enheter.

Fördelar

  • Stöder upp till 8K@30Hz och 4K@144Hz via HDMI, vilket är idealiskt för krävande bildskärmar och gaming.
  • Erbjuder kraftfull 140W strömförsörjning via USB-C, vilket kan ladda de mest strömkrävande laptops.
  • Utrustad med 2.5 Gigabit Ethernet för snabb och stabil nätverksanslutning.
  • Har 10 portar, inklusive flera USB-C/A-portar samt SD/microSD-kortläsare, för omfattande anslutning.

Nackdelar

  • Den integrerade kabeln på 19 cm är relativt kort, vilket kan begränsa placeringen på skrivbordet.
  • För att fullt ut dra nytta av 140W strömförsörjning krävs att både ansluten enhet och extern nätadapter stöder USB-C PD 3.1 EPR.
Pris: 839 kr (I lager)
Läs mer & köp
Satechi Aluminum Multi-Port Adapter V2
Satechi Multi-Port V2

Satechi Aluminum Multi-Port Adapter V2

3,8/5

Passar bäst: Dig som söker en uppdaterad USB-C multi-port adapter med Gigabit Ethernet och en elegant aluminiumdesign, för dagligt bruk.

Fördelar

  • Elegant aluminiumdesign som matchar moderna laptops.
  • Inkluderar Gigabit Ethernet för pålitlig nätverksanslutning.
  • Uppdaterad V2-version med förbättrad prestanda och kompatibilitet.
  • Kompakt och portabel för enkel användning på språng.

Nackdelar

  • Kan vara begränsad i strömförsörjning jämfört med större dockor.
  • Antalet portar är färre än på en fullstor dockningsstation.
Pris: 1 084 kr (I lager)
Läs mer & köp
StarTech.com USB-C Triple Monitor Docking Station
Bäst för trippla skärmar

StarTech.com USB-C Triple Monitor Docking Station

4,5/5

Passar bäst: Dig som behöver ansluta upp till tre externa bildskärmar med 4K-upplösning via en USB-C-anslutning, med god strömförsörjning.

Fördelar

  • Möjliggör anslutning av upp till tre 4K-skärmar, vilket är utmärkt för avancerad multitasking och produktivitet.
  • Levererar 100W strömförsörjning, vilket är tillräckligt för att ladda de flesta bärbara datorer via USB-C.
  • Inkluderar en 5x USB-hubb för att ansluta en mängd olika kringutrustning.
  • Kompatibel med både USB-C och Thunderbolt 3/4, vilket ger bred flexibilitet.

Nackdelar

  • Den maximala videoprestandan kan variera beroende på den anslutna datorns specifikationer och anslutningstyp.
  • För att uppnå full funktionalitet med trippla skärmar kan det krävas specifika drivrutiner eller inställningar.
Pris: 2 552 kr (I lager)
Läs mer & köp
Lenovo USB-C Universal Business Dock
Prisvärd USB-C docka

Lenovo USB-C Universal Business Dock

4,2/5

Passar bäst: Dig som behöver en pålitlig och prisvärd USB-C-dockningsstation för att utöka anslutningsmöjligheterna på din laptop, med fokus på grundläggande kontorsbehov.

Fördelar

  • Erbjuder en maximal upplösning på 3840 x 2160 pixlar vid 60 Hz, vilket är tillräckligt för de flesta externa skärmar.
  • Utrustad med två USB 3.2 Gen 2 Type-C-portar för snabb dataöverföring och anslutning av moderna tillbehör.
  • Har ett Kensington-lås för ökad säkerhet på kontoret eller i offentliga miljöer.
  • Ett prisvärt alternativ för att utöka portarna på en USB-C-kompatibel dator.

Nackdelar

  • Saknar avancerade funktioner som Thunderbolt-kompatibilitet eller mycket hög strömförsörjning, vilket begränsar den för mer krävande användare.
  • Den grå färgen och enkla designen kan upplevas som mindre premium jämfört med dyrare alternativ.
Pris: 872 kr (I lager)
Läs mer & köp
Dell® | WD19S
Effektiv USB-C docka

Dell® | WD19S

4,4/5

Passar bäst: Dig som söker en robust och mångsidig USB-C-dockningsstation för att förvandla din laptop till en komplett arbetsstation, med fokus på Dell-kompatibilitet.

Fördelar

  • Erbjuder en omfattande uppsättning anslutningsmöjligheter med HDMI, dubbla DisplayPort, Gigabit Ethernet och flera USB-C-portar.
  • Med 130W strömförsörjning kan den ladda de flesta bärbara datorer samtidigt som den driver anslutna tillbehör.
  • Den modulära och framtidssäkra designen ger flexibilitet för framtida uppgraderingar och anpassningar.
  • Enkel att ansluta och använda, vilket minskar kabeltrassel och behovet av separata laddare.

Nackdelar

  • Även om den är kraftfull, kan 130W strömleverans vara otillräcklig för vissa högpresterande laptops som kräver mer effekt.
  • Full funktionalitet och strömleverans kan variera beroende på den anslutna laptopens märke och modell, särskilt med icke-Dell-enheter.
Pris: 3 006 kr (I lager)
Läs mer & köp
DIGITUS Travel
Resevänlig USB-C docka

DIGITUS Travel

4,1/5

Passar bäst: Dig som reser mycket och behöver en extremt kompakt och lätt USB-C-dockningsstation med stöd för 4K@60Hz video och 100W strömförsörjning.

Fördelar

  • Extremt kompakt och lätt design (75g) gör den idealisk för resor och portabel användning.
  • Stöd för 4K@60Hz via HDMI med HDR och HDCP 2.2 säkerställer en högkvalitativ visuell upplevelse.
  • Mångsidig anslutning med Gigabit Ethernet, 100W strömförsörjning, dubbla USB-A 3.2 Gen 1-portar samt SD- och microSD-kortläsare.
  • Integrerade skyddsfunktioner mot överström, överspänning och kortslutning.

Nackdelar

  • Den korta, integrerade USB-C-kabeln på 10 cm kan begränsa flexibiliteten i placeringen.
  • Användningen av USB-C 3.2 Gen 1 (5Gbps) innebär att den totala bandbredden är begränsad jämfört med snabbare standarder.
Pris: 572 kr (I lager)
Läs mer & köp
Satechi 7-in-1 dockningsstation
Mångsidig USB-C hubb

Satechi 7-in-1 dockningsstation

4,3/5

Passar bäst: Dig som behöver en mångsidig USB-C-dockningsstation med bra dataöverföringshastigheter och inbyggda kortläsare, perfekt för kreatörer på språng.

Fördelar

  • Stöd för 100W strömförsörjning via USB-C möjliggör snabb laddning av de flesta laptops och surfplattor.
  • Två USB-A 3.2 Gen 2-portar erbjuder en hög dataöverföringshastighet på upp till 10 Gbps.
  • Inbyggda kortplatser för både SD- och microSD-minneskort är mycket praktiska för fotografer och videografer.
  • Har Gigabit Ethernet för en stabil och snabb nätverksanslutning.

Nackdelar

  • Avsaknad av ytterligare USB-C-portar för dataöverföring kan vara en begränsning för användare med många moderna USB-C-tillbehör.
  • Dockan kan bli varm vid intensiv användning med flera anslutna enheter och laddning.
Pris: 845 kr (I lager)
Läs mer & köp
Unisynk USB-C-Hubb 5 portar 8K
Kompakt USB-C hubb

Unisynk USB-C-Hubb 5 portar 8K

4,0/5

Passar bäst: Dig som behöver en enkel och kompakt USB-C-hubb för att utöka portarna på din laptop, med stöd för 8K-video.

Fördelar

  • Kompakt design som är enkel att ta med sig och inte tar upp mycket plats på skrivbordet.
  • Stöder 8K-video, vilket ger en framtidssäker lösning för högupplösta skärmar.
  • Erbjuder 5 portar för att ansluta grundläggande kringutrustning och en extern skärm.
  • Ett prisvärt alternativ för att utöka anslutningsmöjligheterna på en USB-C-enhet.

Nackdelar

  • Antalet portar kan vara begränsat för användare med många tillbehör.
  • Saknar strömförsörjning för att ladda värdenheten, vilket kräver en separat laddare.
Pris: 999 kr (I lager)
Läs mer & köp
I-Tec USB-C Metal Nano Dock HDMI/VGA with LAN + Power Delivery 100 W
Budgetvänlig resedocka

I-Tec USB-C Metal Nano Dock HDMI/VGA with LAN + Power Delivery 100 W

3,9/5

Passar bäst: Dig som söker en prisvärd och tålig USB-C-dockningsstation för resor, med både HDMI och VGA-utgångar samt nätverksanslutning.

Fördelar

  • Kompakt och portabel design i metall gör den enkel att ta med och tålig för dagligt bruk.
  • Mångsidiga video-utgångar (HDMI och VGA) möjliggör anslutning till både moderna och äldre bildskärmar.
  • Inbyggd Gigabit Ethernet-port ger en stabil och snabb nätverksanslutning.
  • Stöd för 100W strömförsörjning för att ladda den anslutna enheten.

Nackdelar

  • Avsaknad av USB-A-portar kan vara en begränsning för användare med äldre kringutrustning.
  • VGA-utgången stöder ofta lägre upplösningar och uppdateringsfrekvenser jämfört med HDMI.
Pris: 682 kr (I lager)
Läs mer & köp

Vilken passar dig?

  • För den budgetmedvetne vardagsanvändaren.

    Unisynk USB-C-Hubb 5 portar 8K är ett utmärkt alternativ när pris och universell kompatibilitet är viktigast. Den erbjuder tillräcklig funktionalitet för de flesta dagliga behov utan att spräcka budgeten.

  • När din dator saknar Thunderbolt-port.

    Lenovo USB-C Universal Business Dock är valet för dig som behöver utöka din laptops anslutningsmöjligheter men inte har en Thunderbolt-port. Denna docka erbjuder bred kompatibilitet och många portar via USB-C.

Jämförelse: Thunderbolt vs. USB-C dockningsstationer

För att belysa skillnaderna mellan Thunderbolt och USB-C har vi jämfört tre dockningsstationer som representerar olika prestanda- och prisklasser.

EgenskapDell Pro Thunderbolt 5 Smart Dock SD25TB5StarTech.com Thunderbolt 3-dockClub 3D 10-in-1 dockningsstation
Pris4 657 kr2 872 kr 839 kr
Anslutningstyp Thunderbolt 5Thunderbolt 3USB-C / Thunderbolt
Max. datahastighet ≈ 80 Gbps (Thunderbolt 5)40 Gbps≈ 10-40 Gbps
Max. skärmstöd Dubbla 4K / Enkel 8KDubbla 4K 60Hz / Enkel 8K 30HzEnkel 8K 30Hz / Dubbla 4K 144Hz
Strömförsörjning (PD) 330 W96 W140 W
Nätverksanslutning 1GbE, 2.5GbE1GbE2.5GbE
Protokollstöd PCIe, Nätverk, DisplayPortPCIe, Nätverk, DisplayPortUSB-data, DisplayPort

Sammanfattningsvis är Thunderbolt det självklara valet för professionella användare som kräver maximal prestanda och avancerade funktioner, medan USB-C erbjuder en mer prisvärd och universell lösning för de flesta vardagsbehov.

Hitta rätt dockningsstation för dina behov

Valet mellan Thunderbolt och USB-C beror helt på dina specifika krav och budget. Här är några rekommendationer baserade på olika användningsområden:

BehovRekommenderad produktPris
För dig som kräver den absolut högsta prestandan och framtidssäkerhet med Thunderbolt 5Dell Pro Thunderbolt 5 Smart Dock SD25TB54 657 kr
För professionella användare som behöver en kraftfull Thunderbolt 3-docka med bred kompatibilitetStarTech.com Thunderbolt 3-dock2 872 kr
För dig som söker ett prisvärt och mångsidigt alternativ för vardagsbruk med USB-CClub 3D 10-in-1 dockningsstation839 kr

Thunderbolt – överlägsen hastighet för krävande proffs

Jobbar du med videoredigering i hög upplösning, CAD eller grafikintensiva uppgifter märker du snabbt var USB-C:s bandbredd tar slut.

Thunderbolt klarar upp till 40 Gbps — dubbelt så mycket som USB-C maximalt kan leverera.

  • Överlägsen datahastighet på 40 Gbps för snabb filöverföring och krävande applikationer.
  • Stöd för dubbla 4K-skärmar eller en 5K-skärm, vilket är idealiskt för multitasking och grafiskt arbete.
  • Möjlighet att ansluta externa GPU:er och andra avancerade tillbehör via en enda kabel.
  • Kraftfull strömförsörjning som kan ladda din laptop samtidigt som den driver alla anslutna enheter.
För professionella användare som kräver maximal prestanda utan kompromisser är Thunderbolt det självklara valet, trots det högre priset.

Skärmstöd och avancerade protokoll – där Thunderbolt briljerar

Thunderbolt utklasserar USB-C när det gäller skärmhantering.

Thunderbolt stöder också PCI-Express och nätverksprotokoll, inte bara USB-data och DisplayPort. Det öppnar för externa grafikkort, extremt snabba NVMe-lösningar och professionella nätverksadaptrar med full hastighet — saker en vanlig USB-C-port inte kan hantera alls.

  • Stöd för dubbla 4K-skärmar eller en 5K-skärm via en enda anslutning.
  • Möjlighet att ansluta externa grafikkort (eGPU:er) för ökad grafikprestanda.
  • Kompatibilitet med snabba lagringsenheter och professionella nätverksadaptrar via PCIe-protokollet.
För dig som arbetar med tunga applikationer, flera högupplösta skärmar eller behöver ansluta avancerad extern hårdvara, är Thunderbolt inte bara ett alternativ – det är en nödvändighet för att uppnå maximal produktivitet och prestanda.

USB-C – det prisvärda och universella alternativet för de flesta

För de flesta räcker USB-C. Kontakten är universell: alla Thunderbolt-portar sitter i ett USB-C-uttag, men omvändningen gäller inte. En USB-C-port stöder inte nödvändigtvis Thunderbolt. Den universella designen gör att du kan koppla in allt från telefon till laptop i samma kabel, och det är just den breda kompatibiliteten som gör USB-C till standardvalet utanför krävande professionella miljöer.

Ja, Thunderbolt når 40 Gbps jämfört med USB-C:s 10 Gbps — men skillnaden märks knappast när du kopierar några foton eller ansluter en extern bildskärm för kontorsbruk.

  • USB-C är den fysiska kontakten, medan Thunderbolt är en teknik som använder denna kontakt för högre prestanda.
  • USB-C erbjuder tillräcklig hastighet (upp till 10 Gbps) för de flesta vardagsbehov som dataöverföring och extern skärm.
  • Produkter med USB-C är generellt billigare och mer universellt kompatibla än Thunderbolt-alternativ.
För den genomsnittliga användaren är USB-C det smarta valet; det är prisvärt, universellt och levererar mer än tillräcklig prestanda för de flesta uppgifter.

Pris och kompatibilitet – Thunderbolts akilleshäl

Thunderbolt kostar mer — det är ingen tillfällighet.

Jämfört med en dockningsstation som [N] (kompatibel med både USB-C och Thunderbolt 3/4) ligger priset på 1 028 kr kr.

Kompatibiliteten tillkommer som en praktisk begränsning: saknar din dator Thunderbolt-portar faller hela investeringen platt. För vardagsanvändaren som inte hanterar extremt stora filer eller en vägg av högupplösta skärmar ger USB-C samma upplevelse — och fungerar med fler enheter.

  • Thunderbolt-produkter är generellt dyrare än USB-C-alternativ.
  • Många datorer saknar Thunderbolt-portar, vilket begränsar användningsområdet.
För den genomsnittlige användaren är USB-C det mest praktiska och kostnadseffektiva valet, medan Thunderbolt är en investering för den som verkligen behöver den extra prestandan och är beredd att betala för det.

Vilken anslutning passar dig – proffs vs. vardagsanvändare

Thunderbolt och USB-C sitter i samma hål, men det är ungefär där likheterna slutar. USB-C är kontakten; Thunderbolt är tekniken som körs i den. Thunderbolt 3- och 4-portar ser precis ut som USB-C, men vad de faktiskt klarar av skiljer sig radikalt.

  • Thunderbolt erbjuder upp till 40 Gbps dataöverföring, medan USB-C har en topphastighet på 10 Gbps.
  • Thunderbolt stöder dubbla 4K-skärmar eller en 5K-skärm, medan USB-C oftast begränsas till en 4K-skärm.
  • Thunderbolt hanterar avancerade protokoll som PCIe och nätverk, vilket är avgörande för externa GPU:er och snabba nätverksanslutningar.
  • USB-C är mer prisvärt och universellt kompatibelt för grundläggande behov.
  • Thunderbolt-produkter är dyrare men ger oöverträffad prestanda för krävande arbetsflöden.
För dig som hanterar stora filer, flera högupplösta skärmar eller externa GPU:er är Thunderbolt nödvändigt, medan USB-C räcker väl för de flesta vardagsanvändare.

Fler produkter som kan vara intressanta

Här hittar du övriga produkter som inte kom med i topplistan men som ändå kan vara värda att jämföra.

Liknande artiklar

När en USB-docka räcker – och när den gör mer skada än nytta

En scenarioguide för dig som funderar på om en docka är rätt lösning eller bara ännu en mellanhand. Vi tittar på när den förenklar och när den mest skapar

Portar, nätverk och trådlösa anslutningar

Utforska olika typer av portar, nätverk och trådlösa anslutningar för din dator. Lär dig om USB-C, Wi-Fi och Ethernet för att välja rätt tillbehör.

Bästa USB-hubbar för stationär dator 2026

En praktisk topplista för dig som vill få fler portar utan att göra datorn långsam i vardagen. Vi väger antal anslutningar, stabilitet och användbarhet.

Rätt kabel 4K 120 Hz 2026 – HDMI 2.1 vs DisplayPort 1.4

Vilken kabel behöver du för 4K 120 Hz? Vi jämför HDMI 2.1 mot Display Port 1.4 med exakta specifikationer, praktiska tester och rekommendationer för gaming…

Vanliga frågor om uSB-C vs Thunderbolt

Vad är den största skillnaden i hastighet mellan Thunderbolt och USB-C?

Thunderbolt erbjuder upp till 40 Gbps dataöverföring, jämfört med USB-C:s 10 Gbps. Denna prestanda gör den särskilt lämpad för professionella användare som hanterar stora filer och krävande arbetsflöden.

Kan Thunderbolt och USB-C ansluta till samma typ av skärmar?

Nej — Thunderbolt har överlägset stöd för flera högupplösta skärmar samtidigt. En Thunderbolt-kabel kan visa bild på två 4K-skärmar samtidigt eller en 5K-skärm, medan USB-C endast kan visa på en 4K-skärm. Detta är en stor fördel för dig som behöver en utökad arbetsyta med flera skärmar.

Är Thunderbolt-produkter dyrare än USB-C-produkter?

Ja — Thunderbolt-produkter är generellt sett dyrare än USB-C-alternativ, vilket är en viktig faktor att överväga. För vardagsanvändning är USB-C ofta det mest kostnadseffektiva valet.

Vilken anslutning är bäst för att ansluta externa grafikkort eller nätverk?

Thunderbolt är det överlägsna valet för att ansluta avancerad extern hårdvara som grafikkort och nätverksadaptrar. Den stöder fler protokoll som PCI-Express och nätverk, vilket USB-C inte gör. Detta gör den oumbärlig för proffs som behöver utöka sin laptops kapacitet.

Vad är skillnaden mellan USB-C som kontakt och Thunderbolt som teknik?

USB-C är den fysiska kontakten, medan Thunderbolt är en dataöverföringsteknik som använder USB-C-kontakten. Det innebär att alla Thunderbolt-portar ser ut som USB-C, men inte alla USB-C-portar är Thunderbolt-kompatibla. Kontrollera alltid specifikationerna för din enhet för att säkerställa kompatibilitet.

Vilken dockningsstation rekommenderas för maximal prestanda med Thunderbolt 5?

Dell Pro Thunderbolt 5 Smart Dock SD25TB5 passar dig som inte kan kompromissa med prestanda och behöver driva krävande tillbehör.