Fullt modulärt eller halvmodulärt – skillnaden i praktiken

Fullt modulärt eller halvmodulärt – skillnaden i praktiken

Be Quiet! Dark Power Pro 13 ATX-strömförsörjning kostar 2 399 kr och är helmodulärt fullt ut. Seasonic G12 GM-650 är halvmodulärt och kostar en bråkdel – cirka 1 459 kr – men ger ändå frihet att plocka bort de flesta kablar. Vill du ha total kontroll över varje kabel i ett glastoppschassi passar helmodulärt bäst. För de allra flesta räcker halvmodulärt gott. Nedan hittar du de bästa alternativen — från budgetmedvetna halvmodulära till tysta premiumaggregat för entusiasten.

Bästa modulära nätaggregatet för din dator

Att välja rätt nätaggregat är avgörande för en stabil och ren datorbyggnation. Här har vi samlat de bästa modulära och halvmodulära nätaggregaten som erbjuder flexibilitet, effektivitet och pålitlighet för olika behov och budgetar.

Be Quiet! Dark Power Pro 13 ATX-strömförsörjning
Bästa premiumvalet

Be Quiet! Dark Power Pro 13 ATX-strömförsörjning

4,9/5

Passar bäst: Dig som söker det absolut mest effektiva och framtidssäkra nätaggregatet för en extremt krävande datorbyggnation med de senaste komponenterna.

Fördelar

  • Med 80 PLUS Titanium-certifiering uppnår nätaggregatet en exceptionell effektivitet på upp till 94,5%, vilket minimerar energiförluster och sänker driftskostnaderna över tid.
  • Fullt kompatibel med ATX 3.0 och utrustad med PCIe 5.0-anslutningar, vilket säkerställer framtidssäkerhet och stabil strömförsörjning för de mest krävande och nya generationens grafikkort.
  • Den helt digitala styrningen i kombination med aktiv likriktare och full bridge LLC-teknik levererar en extremt stabil och ren strömsignal, vilket är avgörande för komponenternas livslängd och systemets stabilitet.

Nackdelar

  • Den extremt höga effekten på 1600W är ofta överdriven för de flesta konsumentbyggen, vilket kan leda till onödigt höga kostnader och att nätaggregatet sällan arbetar i sitt mest effektiva intervall.
  • Trots den avancerade Silent Wings-fläkten kan enheten vid maximal belastning generera hörbart ljud, även om det är optimerat för att vara tyst under normala förhållanden.
Pris: 5 254 kr (I lager)
Läs mer & köp
ASUS TUF Gaming 1000W ATX-strömförsörjning
Bäst för kraftfulla system

ASUS TUF Gaming 1000W ATX-strömförsörjning

4,8/5

Passar bäst: Dig som bygger ett kraftfullt system med höga krav på tillförlitlighet och effektivitet, och som uppskattar enkel kabelhantering.

Fördelar

  • Med 1000W effekt och 80 Plus Gold-certifiering är nätaggregatet väl rustat för att driva även de mest krävande systemen med flera grafikkort eller kraftfulla processorer, med hög effektivitet.
  • Den 10-åriga tillverkargarantin, i kombination med militärklassade komponenter och skyddande beläggning på kretskortet, indikerar en exceptionell byggkvalitet och lång livslängd.
  • Helt modulära kablar förenklar installation och kabelhantering avsevärt, vilket bidrar till ett renare bygge och bättre luftflöde i chassit.

Nackdelar

  • Den höga effekten på 1000W kan vara onödigt mycket för många användare, vilket kan innebära en högre initial kostnad utan att fullt ut utnyttja kapaciteten, men ger god framtidssäkerhet.
  • Även om den är tyst under normal belastning, kan fläkten med dubbla kullager upplevas som något mer högljudd än hydrodynamiska lager under hög belastning, men erbjuder bättre hållbarhet.
Pris: 2 192 kr (I lager)
Läs mer & köp
be quiet! Straight Power 12
Bäst för tyst drift

be quiet! Straight Power 12

4,7/5

Passar bäst: Dig som prioriterar en tyst datormiljö och vill ha ett framtidssäkert nätaggregat med hög effektivitet för de flesta spel- och arbetsstationer.

Fördelar

  • Framtidssäkert med ATX 3.0-stöd och dedikerad 12VHPWR-kontakt, vilket är idealiskt för nya generationens grafikkort och minskar kabeltrassel.
  • Mycket hög energieffektivitet (80 PLUS Platinum) bidrar till lägre elförbrukning och mindre värmeutveckling, vilket är bra för både plånboken och systemets livslängd.
  • Praktiskt taget ohörbar drift tack vare be quiet!:s design, vilket är en stor fördel för användare som prioriterar en tyst datormiljö.

Nackdelar

  • Priset för ett 80 PLUS Platinum-certifierat nätaggregat kan vara högre än för modeller med lägre effektivitet, vilket kan vara en avvägning för budgetmedvetna byggen.
  • 750W kan vara i underkant för de allra mest kraftfulla systemen med toppmoderna grafikkort och processorer som drar mycket ström, men räcker för de flesta spel- och arbetsstationer.
Pris: 1 722 kr (I lager)
Läs mer & köp
Seasonic PRIME Fanless PX 500
Bäst fläktlöst val

Seasonic PRIME Fanless PX 500

4,6/5

Passar bäst: Dig som kräver absolut tystnad i din dator och har ett system med måttlig strömförbrukning, perfekt för studio eller kontor.

Fördelar

  • Absolut tyst drift tack vare den fläktlösa designen, vilket är idealiskt för ljuskänsliga miljöer som studio, kontor eller HTPC-system.
  • Hög energieffektivitet med 80 PLUS Platinum-certifiering, vilket minskar energiförbrukningen och värmeutvecklingen, samt bidrar till lägre driftskostnader.
  • Seasonic är kända för hög byggkvalitet och tillförlitlighet, vilket ger en stabil och långvarig strömförsörjning till systemet.

Nackdelar

  • 500W effekt kan vara en begränsning för framtida uppgraderingar till mer strömkrävande komponenter, vilket kan kräva ett byte av nätaggregat.
  • Den fläktlösa designen, även om den är tyst, kan potentiellt leda till högre interna temperaturer i nätaggregatet under tung belastning om chassiflödet är dåligt, vilket kan påverka livslängden på sikt.
Pris: 1 981 kr (I lager)
Läs mer & köp
Cooler Master MWE Bronze V3 3.1 – ATX-nätaggregat
Prisvärt ATX 3.1

Cooler Master MWE Bronze V3 3.1 – ATX-nätaggregat

4,2/5

Passar bäst: Dig som söker ett prisvärt nätaggregat med framtidssäker ATX 3.1-kompatibilitet och god tillförlitlighet för en mellanklassdator.

Fördelar

  • ATX 3.1-kompatibilitet ger framtidssäkerhet och stöd för höga strömtoppar, vilket är särskilt fördelaktigt för moderna grafikkort som Nvidias 40-serie.
  • 5 års garanti från Cooler Master indikerar god byggkvalitet och tillförlitlighet, vilket ger trygghet för användaren.
  • DC-to-DC + LLC-kretsdesign tillsammans med en tyst HDB-fläkt säkerställer stabil och effektiv strömförsörjning med låg ljudnivå under normal belastning.

Nackdelar

  • Kabeldragningen är präglad (icke-modulär), vilket kan försvåra kabelhanteringen och luftflödet i trånga chassin, men är vanligt i denna prisklass.
  • 650W är tillräckligt för många system, men kan vara en begränsning för framtida uppgraderingar till de mest strömkrävande grafikkorten eller processorer, dock räcker det för de flesta mellanklassbyggen.
Pris: 929 kr (I lager)
Läs mer & köp
MSI MAG A850GL PCIE5
Bäst för gaming

MSI MAG A850GL PCIE5

4,5/5

Passar bäst: Dig som bygger en modern spel- eller arbetsstation och vill ha ett effektivt och framtidssäkert nätaggregat med god effekt.

Fördelar

  • 80 PLUS Gold-certifiering säkerställer hög energieffektivitet (upp till 90% vid typisk belastning), vilket minskar energiförbrukning och värmeutveckling.
  • Stöd för ATX12V 3.0 och EPS12V med PCIe 5.0-kompatibilitet gör nätaggregatet framtidssäkert för nästa generations grafikkort och processorer.
  • Med 850 Watt effekt levererar nätaggregatet rikligt med ström för de flesta avancerade spel- och arbetsstationer, inklusive kraftfulla grafikkort.

Nackdelar

  • 850W kan vara överdimensionerat för enklare system, vilket kan leda till något lägre effektivitet vid mycket låg belastning, men ger god marginal för framtida uppgraderingar.
  • Även om 80 PLUS Gold är mycket bra, finns det Platinum- och Titanium-certifierade nätaggregat som erbjuder ännu högre energieffektivitet, men till ett högre pris.
Pris: 1 374 kr (I lager)
Läs mer & köp
Xilence Performance X+ Series XP750MR9.2
Bra mellanklassval

Xilence Performance X+ Series XP750MR9.2

4,3/5

Passar bäst: Dig som behöver ett pålitligt nätaggregat med god effekt och effektivitet för en modern mellanklassdator, med stöd för nya standarder.

Fördelar

  • Med 750 Watt effekt och 80 PLUS Gold-certifiering levererar nätaggregatet effektiv och stabil ström för de flesta mellanklass- och högpresterande system.
  • ATX12V 3.0-standarden och aktiv PFC säkerställer god kompatibilitet och stabil strömförsörjning för moderna komponenter.
  • Stöd för AC 100–240 V gör det flexibelt för användning i olika regioner.

Nackdelar

  • Specifik information om modularitet saknas, vilket kan påverka kabelhantering och estetik i ett bygge.
  • Även om 80 PLUS Gold är bra, finns det Platinum- och Titanium-certifierade alternativ som erbjuder högre effektivitet till ett högre pris.
Pris: 1 088 kr (I lager)
Läs mer & köp
HiPower SP-650
Enkelt 650W val

HiPower SP-650

3,6/5

Passar bäst: Dig som behöver ett grundläggande nätaggregat med 650W effekt för en enklare datorbyggnation och prioriterar lågt pris.

Fördelar

  • Med 650 Watt effekt är nätaggregatet tillräckligt kraftfullt för att driva de flesta mellanklassdatorer och enklare spelsystem.
  • Aktiv PFC bidrar till en stabilare strömförsörjning och bättre effektfaktor, vilket är fördelaktigt för systemets stabilitet.
  • ATX12V 2.4-standarden säkerställer god kompatibilitet med moderna moderkort.

Nackdelar

  • Information om effektivitetscertifiering (t.ex. 80 Plus) saknas, vilket gör det svårt att bedöma energiförbrukning och värmeutveckling.
  • Ingen information ges om modularitet, vilket kan försvåra kabelhantering och påverka luftflödet i chassit.
Pris: 447 kr (I lager)
Läs mer & köp
Seasonic G12 GM-650
Bästa halvmodulära

Seasonic G12 GM-650

4,4/5

Passar bäst: Dig som söker en bra kompromiss mellan flexibilitet och pris, med hög effektivitet och pålitlighet från en erkänd tillverkare.

Fördelar

  • 80 PLUS Gold-certifieringen garanterar hög energieffektivitet, vilket leder till lägre elförbrukning, mindre värmeutveckling och tystare drift jämfört med mindre effektiva nätaggregat.
  • Seasonic är en välrenommerad tillverkare känd för sin tillförlitlighet och kvalitet, vilket ger en trygghet att nätaggregatet kommer att leverera stabil och säker ström till komponenterna under lång tid.
  • Den halvmodulära designen underlättar installationen och kabelhanteringen avsevärt genom att endast de nödvändiga kablarna behöver anslutas, vilket bidrar till ett renare och mer organiserat datorbygge.

Nackdelar

  • Den halvmodulära designen, även om den underlättar kabelhantering, är inte lika flexibel som en fullt modulär design där alla kablar kan kopplas bort, vilket kan vara en nackdel för de som prioriterar maximal anpassningsbarhet.
  • Även om 650W är tillräckligt för många system, kan det vara en begränsning för användare som planerar att bygga en high-end gaming-dator med de mest strömkrävande komponenterna, vilket kan kräva ett kraftfullare nätaggregat.
Pris: 1 459 kr (I lager)
Läs mer & köp
ASRock Challenger CL-650B
Budgetvänlig 650W

ASRock Challenger CL-650B

4,0/5

Passar bäst: Dig som bygger en mellanklassdator på en budget och behöver ett pålitligt nätaggregat med tillräcklig effekt och grundläggande effektivitet.

Fördelar

  • Med 650W effekt levererar nätaggregatet tillräckligt med ström för de flesta mellanklass- och vissa högpresterande datorsystem, vilket ger god flexibilitet för komponentval.
  • 80 PLUS Bronze-certifieringen garanterar en respektabel energieffektivitet, vilket bidrar till lägre energiförbrukning och mindre värmeutveckling jämfört med o-certifierade enheter.
  • Stöd för ATX12V 2.52 och EPS12V standarder säkerställer kompatibilitet med de flesta moderna moderkort.

Nackdelar

  • 80 PLUS Bronze-certifieringen är en instegsnivå för effektivitet, vilket innebär att den inte är lika energieffektiv som Gold eller Platinum, men är fortfarande godkänd för de flesta byggen.
  • Med endast 2 PCIe-kontakter kan nätaggregatet begränsa valmöjligheterna för framtida uppgraderingar till mer strömkrävande grafikkort, vilket kan kräva en adapter eller ett nytt nätaggregat.
Pris: 734 kr (I lager)
Läs mer & köp
Corsair CX Series CX750 nätaggregat 750Watt
Pålitligt budgetval

Corsair CX Series CX750 nätaggregat 750Watt

3,9/5

Passar bäst: Dig som söker ett pålitligt nätaggregat med god effekt för en mellanklassdator och prioriterar pris över full modularitet.

Fördelar

  • Med 750 Watt effektkapacitet och en 80 PLUS Bronze-certifiering levererar nätaggregatet tillräckligt med stabil ström för de flesta mellanklass- och vissa högpresterande speldatorer.
  • Den 5-åriga tillverkargarantin ger en trygghet och indikerar en god förväntad livslängd och tillförlitlighet för produkten.
  • Utrustad med en 120 mm fläkt och sheathed kablar, vilket bidrar till en tystare drift och ett renare utseende i datorbygget.

Nackdelar

  • Den icke-modulära designen kan leda till överflödiga kablar som tar upp utrymme och påverkar luftflödet i chassit, vilket kräver noggrann kabelhantering.
  • Även om 750W är tillräckligt för många system, kan det vara en begränsning för framtida uppgraderingar till mycket strömkrävande grafikkort eller processorer.
Pris: 798 kr (I lager)
Läs mer & köp

Vilken passar dig?

  • Om maximal estetik är viktigast.

    Be Quiet! Dark Power Pro 13 ATX-strömförsörjning är valet för dig som vill ha ett perfekt organiserat chassi. Denna helmodulära modell låter dig ta bort alla kablar du inte behöver, vilket ger en oslagbar renhet och optimalt luftflöde.

  • För en bra kompromiss mellan pris och flexibilitet.

    ASUS TUF Gaming 1000W ATX-strömförsörjning passar dig som vill ha god kabelhantering utan att betala premiumpriset för ett helmodulärt aggregat. Den erbjuder tillräcklig flexibilitet för de flesta byggen.

  • När budget och Gold-certifiering är prio.

    MSI MAG A850GL PCIE5 är ett utmärkt val för den prismedvetne byggaren som ändå vill ha 80 PLUS Gold-effektivitet och en halvmodulär design. Den ger dig en renare byggnation än icke-modulära alternativ till ett attraktivt pris.

Jämförelse: Helmodulära nätaggregat

Helmodulära nätaggregat är det självklara valet för en ren byggnation, men halvmodulära räcker gott för de flesta användare som söker en bra kompromiss mellan flexibilitet och pris. Här jämför vi tre populära helmodulära modeller för att belysa skillnaderna.

EgenskapBe Quiet! Dark Power Pro 13 ATX-strömförsörjningASUS TUF Gaming 1000W ATX-strömförsörjningbe quiet! Straight Power 12
Pris5 254 kr2 192 kr 1 722 kr
Effekt 1600 W1000 W750 W
Effektivitetscertifiering 80 PLUS Titanium80 PLUS Gold80 PLUS Platinum
Framtidssäkerhet (PCIe) PCIe 5.0PCIe 5.0-kompatibel12VHPWR-kontakt

Sammanfattningsvis erbjuder helmodulära nätaggregat överlägsen flexibilitet och kabelhantering, vilket är idealiskt för ett stilrent bygge. Även om de ofta är dyrare än halvmodulära alternativ, är fördelarna med enkel installation och förbättrat luftflöde tydliga för den som prioriterar detta.

Alternativ för olika behov

Här är några rekommendationer baserade på specifika behov, med fokus på att hitta rätt balans mellan flexibilitet och pris.

BehovRekommenderad produktPris
För dig som vill ha maximal effekt och effektivitet för de mest krävande systemen, med fullständig kontroll över kabeldragningen.Be Quiet! Dark Power Pro 13 ATX-strömförsörjning5 254 kr
För dig som söker en robust och pålitlig helmodulär lösning med hög effekt och lång garanti, utan att spräcka budgeten.ASUS TUF Gaming 1000W ATX-strömförsörjning2 192 kr
För dig som prioriterar en tyst och energieffektiv helmodulär strömförsörjning för ett modernt system, till ett mer överkomligt pris.be quiet! Straight Power 121 722 kr

Modulära nätaggregat – för ett renare bygge

Kabelhantering avgör om ett datorbygge känns professionellt eller rörigt, och nätaggregatet spelar en central roll. Modulära nätaggregat i hel- eller halvmodulärt utförande låter användaren ta bort oanvända kablar direkt från aggregatet. Icke-modulära varianter har däremot alla kablar fast monterade från början. Resultatet blir en renare konstruktion med bättre luftflöde och mindre kabeltrassel bakom moderkortet.

Helmodulära nätaggregat ger fullständig kontroll genom att samtliga kablar kan kopplas bort när de inte används. Detta är särskilt värdefullt för byggen i chassier med glasfönster eller för entusiaster som vill maximera kylningen. ASUS TUF Gaming 1000W ATX-strömförsörjning är ett helmodulärt alternativ som erbjuder obegränsad flexibilitet i kabelhanteringen.

Halvmodulära nätaggregat utgör en utmärkt kompromiss för majoriteten av användare. De mest kritiska anslutningarna — 24-pins ATX och CPU-strömkabeln — är fast monterade, medan övriga kablar kan anslutas efter behov. Detta ger en avsevärt renare byggupplevelse än icke-modulära alternativ, samtidigt som priset ofta är mer fördelaktigt. Seasonic G12 GM-650 är ett robust halvmodulärt val med hög effektivitet och tillförlitlig konstruktion, vilket gör det till ett prisvärt alternativ för de flesta byggen.

  • Enkel kabelhantering ger ett renare och mer organiserat bygge.
  • Mindre kabeltrassel förbättrar luftflödet i chassit, vilket kan leda till lägre temperaturer.
  • Du ansluter bara de kablar du faktiskt behöver, vilket minskar röran.
  • Helmodulära nätaggregat är ofta dyrare än halvmodulära, men erbjuder maximal flexibilitet.
  • Halvmodulära nätaggregat har vissa fasta kablar, men är en bra balans mellan pris och funktion.
För dig som vill ha maximal kontroll över kabeldragningen och ett stilrent bygge är helmodulära nätaggregat det självklara valet, men halvmodulära alternativ som Seasonic G12 GM-650 räcker gott för de flesta och är en bra kompromiss för budgeten.

Helmodulärt – maximal kontroll för entusiasten

Helmodulära nätaggregat erbjuder möjligheten att koppla bort samtliga oanvända kablar direkt från aggregatet. Genom att endast ansluta de kablar som systemet faktiskt kräver uppnås en markant renare chassi. Halvmodulära lösningar kan inte erbjuda samma flexibilet — 24-pins och i vissa fall en 4/6-pins CPU-kabel är fast monterade oberoende av användarens preferenser.

Denna flexibilitet bidrar inte bara till estetisk förbättring utan även till ett förbättrat luftflöde i datorlådan, vilket kan resultera i lägre temperaturer och tystare drift. Möjligheten att välja bort oanvända kablar är särskilt värdefull för system med externa grafikkort (eGPU), där interna strömkablar inte krävs. För entusiaster som strävar efter full kontroll över varje kabelväg i chassit är helmodulära nätaggregat det enda alternativ som levererar konsekvent resultat — både visuellt och funktionellt.

Be Quiet! Dark Power Pro 13 ATX-strömförsörjning utgör ett tydligt premiumalternativ. Trots det höga priset erbjuder den tyst drift, hög effektivitet och obegränsad kabelfrihet. För entusiaster som eftersträvar absolut tystnad är Seasonic PRIME PX 500 det enda fläktlösa alternativet i segmentet — passivt kylt och 80 PLUS Platinum-certifierat.

  • Ger fullständig kontroll över kabeldragningen.
  • Förbättrar luftflödet i chassit tack vare färre onödiga kablar.
  • Idealisk för estetiskt krävande byggen och modding.
  • Förenklar installation och uppgraderingar av komponenter.
För den som prioriterar ett stilrent bygge med optimalt luftflöde är ett helmodulärt nätaggregat en investering som verkligen lyfter helhetsintrycket.

Halvmodulärt – den smarta kompromissen för de flesta

Halvmodulära nätaggregat lämpar sig för majoriteten av användare som önskar ordning på kablarna utan att betala premiumpris. De mest grundläggande anslutningarna — 24-pins ATX och ibland en 4/6-pins CPU-kabel — är fast monterade. Övriga kablar kan anslutas efter behov, vilket räcker för att hålla ett standardchassi tillräckligt rent.

Denna design bidrar till ett renare bygge och förbättrar luftflödet i chassit, vilket gynnar systemets kylning och stabilitet.

Seasonic G12 GM-650 är ett bra halvmodulärt exempel: den har cirka 650 W, 80 PLUS Gold-certifiering och en halvmodulär design som gör installationen smidig. Den halvmodulära lösningen håller undan det mesta av kabeltrasslet, och du slipper betala för full modularitet du förmodligen inte behöver.

  • Du kan välja bort kablar du inte behöver, vilket minskar röran i chassit.
  • Mindre kablar förbättrar luftflödet och därmed kylningen av dina komponenter.
  • Ofta mer prisvärda än helmodulära nätaggregat, vilket ger dig mer för pengarna.
  • De fasta kablarna är de mest grundläggande och används i nästan alla system.
För de flesta användare är ett halvmodulärt nätaggregat som Seasonic G12 GM-650 (2026) ATX-nätaggregat det smartaste valet, då det erbjuder en utmärkt balans mellan flexibilitet, prestanda och pris utan att kompromissa med byggkvaliteten.

Prisbilden – när lönar sig det extra steget?

När det kommer till nätaggregat är priset ofta en avgörande faktor, och valet mellan helmodulärt och halvmodulärt påverkar kostnaden avsevärt. ASUS TUF Gaming 1000W ATX-strömförsörjning är ett helmodulärt aggregat — alla kablar är löstagbara, vilket ger ett rent chassi och bättre luftflöde, men det syns också på prislappen. Helmodulärt kostar nästan alltid mer, ibland markant mer, än jämförbara halvmodulära aggregat i samma effektklass.

Halvmodulärt passar de allra flesta — du får fri kabelhantering på allt utom de nödvändigaste anslutningarna, och prislappen är rejält lägre. Med ett halvmodulärt nätaggregat, som Seasonic G12 GM-650, är endast de mest grundläggande kablarna (som moderkortets 24-pins och CPU-strömkabeln) fast anslutna, medan övriga kablar kan läggas till efter behov. Kabeltrasslet minskar påtagligt jämfört med ett icke-modulärt aggregat, och bygget ser mer ordnat ut utan att du behöver lägga tusenlappar extra.

Om du bygger en dator med ett fönster i chassit och vill ha en perfekt kabeldragning, är ett helmodulärt nätaggregat som Be Quiet! Dark Power Pro 13 ATX-strömförsörjning det självklara valet, trots att det kostar mer. Är budget däremot prio och du ändå vill hålla kablarna i schack, är MSI MAG A850GL PCIE5 eller Lian Li EDGE GOLD 850 80 PLUS Gold nätaggregat vettigare alternativ.

  • Helmodulära nätaggregat ger maximal flexibilitet för kabelhantering, men är oftast dyrare.
  • Halvmodulära nätaggregat erbjuder en bra balans mellan pris och flexibilitet, med endast de mest nödvändiga kablarna fast anslutna.
  • För ett stilrent bygge med fönster i chassit är helmodulärt att föredra, medan halvmodulärt räcker gott för de flesta andra scenarier.
Helmodulära nätaggregat är det självklara valet för en ren byggnation, men halvmodulära räcker gott för de flesta användare som söker en bra kompromiss mellan flexibilitet och pris.

Välj rätt för ditt bygge – så maximerar du värdet

Nätaggregatstypen påverkar mer än man kan tro – inte bara hur snyggt bygget ser ut, utan också hur enkel en uppgradering blir ett år senare. Ett modulärt nätaggregat, oavsett om det är hel- eller halvmodulärt, erbjuder en betydande fördel jämfört med icke-modulära varianter genom att du kan ta bort kablar som inte behövs. Detta leder till en renare byggnation med mindre kabeltrassel, vilket i sin tur kan förbättra luftflödet i chassit och därmed kylningen av dina komponenter.

Helmodulärt passar bäst i täta eller estetikfokuserade byggen — inget sitter fast som du inte valt att ansluta. ASUS TUF Gaming 1000W ATX-strömförsörjning är ett konkret alternativ här: hög effekt, helt löstagbara kablar och en konstruktion som håller länge. Har du ett mini-ITX-chassi eller kör eGPU är helmodulärt närmast ett krav.

Halvmodulära nätaggregat utgör en utmärkt kompromiss för de flesta användare, då de kombinerar fördelarna med modulär design med en ofta lägre prislapp. Seasonic G12 GM-650 har 24-pins och CPU-strömkablarna fast anslutna — precis de kablar ett standardsystem alltid behöver — medan resten kan lämnas i lådan. Resultatet är ett märkbart renare bygge än med ett icke-modulärt aggregat, och tillräckligt flexibelt för nio av tio standardkonfigurationer.

  • Helmodulära nätaggregat ger dig fullständig kontroll över vilka kablar som används, vilket minimerar trassel och förbättrar estetik och luftflöde.
  • Halvmodulära nätaggregat är en kostnadseffektiv lösning som fortfarande erbjuder god kabelhantering, med endast de mest nödvändiga kablarna fast anslutna.
  • Jämfört med icke-modulära nätaggregat, där alla kablar är fasta, ger både hel- och halvmodulära alternativ en överlägsen byggupplevelse och ett renare slutresultat.
För den som prioriterar ett rent och organiserat bygge är ett helmodulärt nätaggregat att föredra, men ett halvmodulärt alternativ som Seasonic G12 GM-650 är ett utmärkt och prisvärt val för de flesta.

Fler produkter som kan vara intressanta

Här hittar du övriga produkter som inte kom med i topplistan men som ändå kan vara värda att jämföra.

Liknande artiklar

Bästa modulära nätaggregat för snygg kabeldragning

För dig som vill ha ren kabeldragning och bra luftflöde: modellerna som gör bygget enklare utan att kompromissa med trygg drift.

Här är de bästa nätaggregaten för gamingbyggen 2026.

En praktisk topplista för spelbyggen, med fokus på last, ljudnivå, anslutningar och hur mycket marginal du faktiskt behöver.

Nätaggregat jag skulle välja till ett uppgraderingsbygge

Vi tittar på nätaggregat som känns säkra över tid: skydd, byggkvalitet, stabilitet och sådant som gör dem bra i uppgraderingsbyggen.

Vanliga frågor om fullt modulärt eller halvmodulärt

Vad är den största skillnaden mellan ett helmodulärt och ett halvmodulärt nätaggregat?

Den största skillnaden är att ett helmodulärt nätaggregat tillåter att alla kablar tas bort, medan ett halvmodulärt har vissa fasta kablar. Detta ger helmodulära modeller maximal flexibilitet för kabelhantering och ett renare bygge. Halvmodulära nätaggregat, som Seasonic G12 GM-650, erbjuder en bra balans mellan pris och flexibilitet.

Varför är helmodulära nätaggregat ofta dyrare?

Helmodulära nätaggregat är ofta dyrare på grund av den mer komplexa designen som tillåter fullständig borttagning av alla kablar. Denna design ger maximal kontroll över kabeldragningen och ett stilrent bygge, vilket motiverar den högre prislappen. För dig som vill ha maximal kontroll över kabeldragningen och ett stilrent bygge är den extra kostnaden ofta motiverad.

Förbättrar ett modulärt nätaggregat luftflödet i datorchassit?

Ja, ett modulärt nätaggregat förbättrar luftflödet i datorchassit genom att du endast ansluter de kablar du faktiskt behöver. Mindre kabeltrassel minskar blockeringar och tillåter luften att cirkulera friare, vilket kan leda till bättre kylning av komponenterna. Detta är särskilt fördelaktigt för dig som prioriterar optimal kylning och ett rent utseende i ditt bygge.

Vilket nätaggregat är bäst för en ren och estetiskt tilltalande datorbyggnation?

För den absolut renaste och mest estetiskt tilltalande datorbyggnationen är ett helmodulärt nätaggregat det självklara valet. Modeller som Be Quiet! Dark Power Pro 13 ATX-strömförsörjning erbjuder fullständig kontroll över kabeldragningen. Detta är idealiskt för entusiaster som vill ha maximal kontroll över kabeldragningen och ett stilrent bygge.

Kan ett halvmodulärt nätaggregat användas med ett externt grafikkort?

Ja, ett halvmodulärt nätaggregat fungerar bra med ett externt grafikkort eftersom du kan välja bort onödiga kablar. Detta minskar kabeltrasslet och förbättrar luftflödet, även om vissa grundläggande kablar som 24-pins ATX sitter fast. Det är en utmärkt kompromiss för dig som söker flexibilitet utan att behöva betala för ett helmodulärt alternativ.