Här är de bästa nätaggregaten för gamingbyggen 2026.

Här är de bästa nätaggregaten för gamingbyggen 2026.

ATX 3.1-stöd och minst 80 Plus Gold-certifiering är 2026 års miniminivå för ett nätaggregat till en speldator — det ger bättre skydd mot strömspikar och lägre energiförluster. be quiet! PURE POWER 12 M | 650W är det skarpaste valet för de flesta byggen just nu: ATX 3.1-kompatibelt, 80 PLUS Gold-certifierat och prisat till 1 484 kr kr. Bygger du ett riktigt tungt system och vill ha marginal för framtida uppgraderingar är Phanteks AMP PH-P1200GH det naturliga steget upp, med Platinum-verkningsgrad och 1 200 W. Corsair RMe Series RM1000e PSU passar dig som vill ha ett premiumaggregat utan att gå hela vägen till 1 200 W.

Bästa nätaggregaten för gaming 2026

För att framtidssäkra din speldator 2026 är det avgörande att välja ett nätaggregat med ATX 3.1-standard och minst 80 PLUS Gold-certifiering. Vi har granskat marknaden för att hitta de bästa valen som balanserar prestanda, effektivitet och pris för olika behov.

be quiet! PURE POWER 12 M | 650W
Bäst totalt

be quiet! PURE POWER 12 M | 650W

4,8/5

Passar bäst: Dig som bygger en ny speldator och vill ha en framtidssäker och effektiv strömförsörjning med god balans mellan prestanda och pris.

Fördelar

  • ATX 3.1 och PCIe 5.1-stöd med 12VHPWR för framtidssäkerhet
  • 80 PLUS Gold-certifiering med upp till 92,7 % verkningsgrad vid 50 % belastning
  • Helt modulär kabelhantering för renare byggen
  • Lång livslängd med upp till 100 000 timmars felfri drift

Nackdelar

  • 650W kan vara en begränsning för de mest extrema systemen
  • Endast två 6+2-pin PCIe-kontakter för äldre grafikkort
  • Max driftstemperatur på 40 °C kräver god chassiventilation
Pris: 1 484 kr (I lager)
Läs mer & köp
Corsair RMe Series RM1000e PSU
Premiumval för framtid

Corsair RMe Series RM1000e PSU

4,7/5

Passar bäst: Dig som vill ha ett framtidssäkert nätaggregat med hög effekt och effektivitet, särskilt för system med nya grafikkort.

Fördelar

  • Fullt modulär design för enkel kabelhantering och bättre luftflöde
  • Stöd för ATX 3.1 och PCIe 5.1 för framtidssäkerhet
  • Cybenetics Gold-certifiering för hög energieffektivitet
  • 1000W effekt för krävande system och uppgraderingar

Nackdelar

  • Den vita färgen kan begränsa estetiska valmöjligheter
  • Cybenetics Gold är inte den absolut högsta effektivitetsklassen
  • Högre pris än många andra Gold-certifierade alternativ
Pris: 1 890 kr (I lager)
Läs mer & köp
Phanteks AMP PH-P1200GH
Bästa Platinum-valet

Phanteks AMP PH-P1200GH

4,7/5

Passar bäst: Dig som behöver extremt hög effekt och effektivitet för ett high-end system med flera grafikkort eller extrem överklockning.

Fördelar

  • 1200 Watt effekt, idealiskt för high-end system
  • 80 PLUS Platinum-certifiering för maximal effektivitet
  • ATX 3.1-standard för framtidssäkerhet
  • Helt modulär design för optimal kabelhantering

Nackdelar

  • Den höga effekten är ofta överdriven för genomsnittliga byggen
  • Högre pris på grund av Platinum-certifiering och effekt
  • Vit färg kanske inte passar alla byggteman
Pris: 1 986 kr (I lager)
Läs mer & köp
Enermax Revolution D.F. 12 ETV850G-W
Bästa mellanklassvalet

Enermax Revolution D.F. 12 ETV850G-W

4,6/5

Passar bäst: Dig som söker ett kraftfullt och effektivt nätaggregat från ett välkänt märke för en standard speldator.

Fördelar

  • ATX 3.1-standard för framtidssäkerhet och kompatibilitet
  • 80 PLUS Gold-certifiering för hög energieffektivitet
  • 850 Watt effekt, väl dimensionerat för de flesta speldatorbyggen
  • Vit färg för estetiskt matchande byggen

Nackdelar

  • Saknar explicit information om fullt modulär design
  • Inte den högsta effektivitetsklassen (Platinum/Titanium)
  • Vit färg kanske inte passar alla byggteman
Pris: 1 323 kr (I lager)
Läs mer & köp
NZXT C1200 ATX 3.1-nätaggregat
Kraftfullt & effektivt

NZXT C1200 ATX 3.1-nätaggregat

4,6/5

Passar bäst: Dig som bygger ett high-end system med de senaste grafikkorten och kräver hög effekt och tillförlitlighet.

Fördelar

  • 1200W effekt för de mest krävande systemen
  • ATX 3.1-standard och 16-polig 12V-2x6-kontakt för nya grafikkort
  • 80 Plus Gold-certifiering med över 90% verkningsgrad
  • Hög tillförlitlighet med japanska kondensatorer och skyddsfunktioner

Nackdelar

  • 1200W kan vara överdimensionerat för många användare
  • Fläkten kan bli hörbar vid högre belastning trots Zero RPM-läge
  • Kabelhantering kan vara en utmaning i mindre chassin
Pris: 3 159 kr (I lager)
Läs mer & köp
Seasonic VERTEX GX-1200 – ATX-nätaggregat
Pålitlig kraftstation

Seasonic VERTEX GX-1200 – ATX-nätaggregat

4,5/5

Passar bäst: Dig som söker ett pålitligt och framtidssäkert nätaggregat med hög effekt från en välkänd tillverkare.

Fördelar

  • Fullt stöd för ATX 3.0 och PCIe 5.0 med 12VHPWR-kabel
  • Helt modulär design för ren installation
  • Tyst 135 mm fläkt med Fluid Dynamic Bearing
  • Generös 10-årig garanti från Seasonic

Nackdelar

  • 1200W kan vara överdimensionerat för många system
  • 80 PLUS Gold är inte den absolut högsta effektivitetsklassen
  • Högre pris på grund av effekt och märke
Pris: 3 129 kr (I lager)
Läs mer & köp
ASUS ROG LOKI 850W Platinum -SFX-L nätaggregat
Kompakt Platinum-kraft

ASUS ROG LOKI 850W Platinum -SFX-L nätaggregat

4,4/5

Passar bäst: Dig som bygger en kompakt SFF-dator och behöver ett kraftfullt, effektivt och framtidssäkert nätaggregat.

Fördelar

  • ATX 3.0-kompatibilitet med 16-pin PCIe Gen 5-kabel
  • Platinum-certifiering för mycket hög effektivitet
  • ROG-kylflänsar och PWM-fläkt för tyst och effektiv kylning
  • 850W effekt i kompakt SFX-L format

Nackdelar

  • Högt pris för ett SFX-L nätaggregat
  • SFX-L-formatet passar inte de allra minsta SFF-chassina
  • 850W kan vara överdimensionerat för enklare SFF-byggen
Pris: 2 696 kr (I lager)
Läs mer & köp
Seasonic PRIME Fanless PX 500
Tystaste premiumvalet

Seasonic PRIME Fanless PX 500

4,3/5

Passar bäst: Dig som prioriterar en absolut tyst dator och är villig att betala extra för en fläktlös design med hög effektivitet.

Fördelar

  • Absolut tyst drift tack vare fläktlös design
  • Hög energieffektivitet med 80 PLUS Platinum-certifiering
  • Känd Seasonic-kvalitet för tillförlitlighet
  • Minskar energiförbrukning och värmeutveckling

Nackdelar

  • 500W effekt kan vara en begränsning för framtida uppgraderingar
  • Kräver god luftcirkulation i chassit för att undvika överhettning
  • Högre pris jämfört med fläktkylda alternativ
Pris: 1 981 kr (I lager)
Läs mer & köp
Cooler Master MWE Bronze V3 3.1 – ATX-nätaggregat
Budgetval med ATX 3.1

Cooler Master MWE Bronze V3 3.1 – ATX-nätaggregat

4,0/5

Passar bäst: Dig som har en begränsad budget men ändå vill ha ett nätaggregat med ATX 3.1-stöd för framtida grafikkort.

Fördelar

  • ATX 3.1-kompatibilitet för framtidssäkerhet
  • 5 års garanti från Cooler Master
  • DC-to-DC + LLC-kretsdesign för stabil strömförsörjning
  • Tyst HDB-fläkt för låg ljudnivå

Nackdelar

  • Kabeldragningen är icke-modulär, vilket försvårar kabelhantering
  • 80 Plus Bronze-effektivitet är inte toppklass
  • 650W kan vara en begränsning för framtida uppgraderingar
Pris: 929 kr (I lager)
Läs mer & köp
Corsair CX Series CX750 nätaggregat 750Watt
Prisvärt 750W

Corsair CX Series CX750 nätaggregat 750Watt

3,9/5

Passar bäst: Dig som söker ett prisvärt och pålitligt nätaggregat för en mellanklass speldator och inte behöver de allra senaste standarderna.

Fördelar

  • 750 Watt effekt, tillräckligt för de flesta mellanklass speldatorer
  • 5-årig tillverkargaranti för trygghet
  • 120 mm fläkt för tystare drift
  • Sheathed kablar för ett renare utseende

Nackdelar

  • Icke-modulär design kan leda till överflödiga kablar
  • 80 PLUS Bronze-certifiering är en instegsnivå för effektivitet
  • Saknar explicit ATX 3.1-stöd
Pris: 798 kr (I lager)
Läs mer & köp

Jämförelse: Nätaggregat för gaming 2026

För att underlätta ditt val av nätaggregat har vi jämfört tre populära modeller som uppfyller kraven för moderna speldatorer, med fokus på ATX 3.1 och hög effektivitet.

Egenskapbe quiet! PURE POWER 12 M | 650WCorsair RMe Series RM1000e PSUPhanteks AMP PH-P1200GH
Pris 1 484 kr1 890 kr1 986 kr
Effekt (Watt)650 W1000 W 1200 W
ATX-standardATX12V 3.1ATX 3.1ATX12V 3.1
80 PLUS-certifieringGoldGold Platinum
KabelhanteringHelt modulärFullt modulärHelt modulär
Rekommenderad användningMellanklass-gamingHögpresterande spelExtremt spel/Workstation
FärgSvartVitVit

Valet av nätaggregat bör baseras på ditt systems totala effektbehov och önskad framtidssäkerhet, där ATX 3.1 och minst Gold-certifiering är standard för en stabil och effektiv speldator.

Hitta rätt nätaggregat för dina behov

Här är våra rekommendationer baserade på olika användarscenarier, för att du ska kunna välja det bästa nätaggregatet från vår topplista.

BehovRekommenderad produktPris
För dig som bygger en prisvärd speldator med mellanklasskomponenter och vill ha en effektiv och framtidssäker lösning.be quiet! PURE POWER 12 M | 650W1 484 kr
För dig som behöver hög effekt för en kraftfull speldator med moderna grafikkort och vill ha en pålitlig och modulär design.Corsair RMe Series RM1000e PSU1 890 kr
För dig som bygger en extrem gaming- eller workstation-dator med de mest krävande komponenterna och söker maximal effekt och effektivitet.Phanteks AMP PH-P1200GH1 986 kr

Därför är ATX 3.1 och Gold-certifiering ett måste 2026

För ett gamingbygge 2026 är det två krav som inte går att tumma på: stöd för den senaste ATX-standarden och minst 80 PLUS Gold-certifiering.

Effektivitet är den andra sidan av myntet, och det är här certifieringsnivån spelar in. Gold är golvet — men har du budgeten för Platinum lönar det sig i lägre värmeutveckling och något lägre elräkning varje månad. be quiet! PURE POWER 12 M | 650W prickar in båda kraven med ATX 3.1 och 80 PLUS Gold, och passar de allra flesta byggen utan att kosta mer än nödvändigt.

Kör du ett riktigt tungt system med de mest krävande komponenterna är Phanteks AMP PH-P1200GH ett annat alternativ — ATX 3.1, 80 PLUS Platinum och 1 200 W. Att investera i ett aggregat som möter dessa standarder handlar lika mycket om att skydda resten av bygget som om ren effektivitet.

  • ATX 3.1-stöd är avgörande för att hantera moderna grafikkorts dynamiska effektbehov och förhindra systeminstabilitet.
  • En 80 Plus Gold-certifiering garanterar hög effektivitet, vilket leder till lägre elräkningar och mindre värmeutveckling i chassit.
  • Välj ett nätaggregat med tillräcklig effekt för dina nuvarande och framtida komponenter, men undvik att överdimensionera då det sällan är kostnadseffektivt.
För en stabil och framtidssäker speldator 2026 är ATX 3.1 och minst Gold-certifiering de nya standarderna du absolut bör prioritera.

Rätt effekt för din gamingdator – undvik onödiga kostnader

Många väljer för hög effekt när de bygger speldatorer. För de flesta moderna system räcker 750–850 watt gott och väl, även med kraftfulla grafikkort.

Nätaggregat är som mest effektiva vid 50–60 % belastning. Att köra ett aggregat på tomgång tappar verkningsgrad och genererar mer värme än nödvändigt. Phanteks AMP PH-P1200GH med sina 1 200 W är ett ypperligt aggregat, men kapaciteten är överflödig för de allra flesta speldatorbyggen.

Prioriterar du ATX 3.1-kompatibilitet och 80 PLUS Gold till ett rimligt pris är be quiet! PURE POWER 12 M | 650W ett solitt val till 1 484 kr kr — stabilt och framtidssäkert för de flesta system. Bara om du bygger en extremt strömkrävande rigg med flera grafikkort kan ett nätaggregat i klass med Corsair HXi Series HX1500i PSU, med 1 000 W och 80 PLUS Platinum, motivera prislappen på 2 490 kr kr.

  • Välj effekt baserat på dina komponenters faktiska behov, inte på maximalt möjliga.
  • Ett nätaggregat på 750W till 850W är oftast tillräckligt för de flesta speldatorer.
  • Att välja ett överdimensionerat nätaggregat kan leda till högre inköpskostnader och lägre energieffektivitet.
  • Fokusera på ATX 3.1 och minst 80 PLUS Gold-certifiering för framtidssäkerhet och effektivitet.
Rätt effekt handlar om att balansera prestanda, energieffektivitet och pris. För de flesta byggen är 750–850 watt med modern standard och Gold-certifiering den bästa kompromissen.

Premium vs. budget – när lönar sig det dyrare valet?

Prisskillnaden mellan ett budgetaggregat och ett välkänt märke handlar inte bara om specifikationer — det handlar om stabilitet under år av belastning. be quiet! PURE POWER 12 M | 650W är ett bra exempel: tillförlitliga komponenter, fullgod garanti och effektivitet som håller nivån länge. Betalar du lite mer upp front slipper du oftast bekymmer längre fram.

Stödet för den senaste ATX-standarden saknas ofta i budgetaggregat — och det är just där säkerhetsriskerna uppstår när du uppgraderar med nya grafikkort.

Vill du ha Platinum-verkningsgrad och riktigt hög kapacitet är Phanteks AMP PH-P1200GH ett starkt val till 1 986 kr kr — 1 200 W, helt modulärt och enkelt att kabelhantera i ett prydligt bygge. Är budgeten stramare men ATX 3.1-stöd fortfarande ett krav är be quiet! Pure Power 12 ett konkret alternativ på 948 kr kr.

  • ATX 3.1-stöd är avgörande för framtidssäkerhet och kompatibilitet med nya grafikkort.
  • 80 PLUS Gold- eller Platinum-certifiering minskar energiförbrukningen och värmeutvecklingen.
  • Pålitliga märken som be quiet! och Phanteks erbjuder bättre komponentkvalitet och längre garantier.
  • För de flesta speldatorbyggen är nätaggregat över 1000W ofta överdimensionerade och ineffektiva. Välj ett alternativ från topplistan som passar dina behov.
Ett premiumaggregat med modern standard och hög effektivitet är en klok investering för stabil drift och lägre energikostnader under många år.

Välj rätt märke för trygghet och prestanda

Märket spelar roll när du köper nätaggregat. Corsair, be quiet! och Seasonic har byggt upp sina ryktens på konsekventa tester och långa garantier — de levererar ATX 3.1-stöd och stabil strömförsörjning till moderna grafikkort, inte bara på pappret utan även efter ett par år i drift.

För ett genomsnittligt gamingbygge är 80 PLUS Gold miniminivån — det håller verkningsgraden uppe och tar ned värmeutvecklingen märkbart. be quiet! PURE POWER 12 M | 650W kombinerar ATX 3.1 med Gold-certifiering till 1 484 kr och är ett vettigt köp om du vill ha ordning och reda utan att överdimensionera. Siktar du på Platinum-nivå och mer effektmarginal är Phanteks AMP PH-P1200GH ett klart steg upp till 1 986 kr.

För de flesta system räcker det gott med nätaggregat under 1 000 W. Vissa serier, som Seasonics toppmodeller eller ASUS ROG Strix, erbjuder modeller från 1 000 W och uppåt, men dessa är främst avsedda för extrema konfigurationer med flera grafikkort, snarare än för ett standard gamingbygge.

  • Välj alltid ett nätaggregat från ett etablerat märke som Corsair, Be Quiet eller Seasonic för garanterad kvalitet och support.
  • Prioritera ATX 3.1-kompatibilitet för att säkerställa att nätaggregatet är redo för framtida grafikkort och har förbättrade säkerhetsfunktioner.
  • Satsa på minst 80 PLUS Gold-certifiering för att optimera energieffektiviteten och minska värmeutvecklingen i din dator.
  • Undvik att köpa ett nätaggregat med onödigt hög effekt; 750-850W räcker för de flesta speldatorer, även med kraftfulla grafikkort.
Att välja ett nätaggregat från ett pålitligt märke som matchar ATX 3.1 och minst Gold är en bra grund för stabil drift i en speldator.

Fler produkter som kan vara intressanta

Här hittar du övriga produkter som inte kom med i topplistan men som ändå kan vara värda att jämföra.

Liknande artiklar

Bästa modulära nätaggregat för snygg kabeldragning

För dig som vill ha ren kabeldragning och bra luftflöde: modellerna som gör bygget enklare utan att kompromissa med trygg drift.

Nätaggregat jag skulle välja till ett uppgraderingsbygge

Vi tittar på nätaggregat som känns säkra över tid: skydd, byggkvalitet, stabilitet och sådant som gör dem bra i uppgraderingsbyggen.

Vanliga frågor om här är de bästa nätaggregaten för speldatorbyggen.

Varför är ATX 3.1-stöd viktigt för ett nätaggregat till en gamingdator?

ATX 3.1-stöd är avgörande för förbättrad säkerhet och kompatibilitet med moderna grafikkort. Välj ett nätaggregat med ATX 3.1 för att framtidssäkra din speldator.

Vilken 80 Plus-certifiering bör jag prioritera för mitt gaming-nätaggregat?

Du bör prioritera minst 80 Plus Gold-certifiering för ditt gaming-nätaggregat. För maximal effektivitet är Platinum-certifiering ännu bättre om budgeten tillåter.

Hur mycket effekt behöver jag för ett typiskt gamingbygge?

Modeller i 850-watt-klassen erbjuder väl avvägd effekt för de flesta speldatorbyggen.

Är det värt att investera i ett dyrare nätaggregat med Platinum-certifiering?

Ja, ett Platinum-certifierat nätaggregat kan vara värt investeringen för maximal effektivitet och lägre driftskostnader. Phanteks AMP PH-P1200GH har 80 PLUS Platinum-certifiering och 1200 Watt, vilket är idealiskt för system. Detta val passar dig som bygger en krävande speldator och vill ha stabil ström i många år.

Vilka märken är mest pålitliga för gaming-nätaggregat?

Märken som Corsair, be quiet! och Seasonic är kända för sin pålitlighet och prestanda. Välj ett etablerat märke för att säkerställa stabil ström till dina komponenter.