ATX eller mATX 2026 – vilken formfaktor passar dig?

ATX eller mATX 2026 – vilken formfaktor passar dig?

mATX-moderkort är fyra platser höga mot ATX:s sju — det ger ett smalare chassi, men också färre expansionsplatser och svårare att rymma de absolut största grafikkorten. Vill du ha full kontroll över framtida uppgraderingar och de allra kraftfullaste kylsystemen är ATX fortfarande det självklara formatet — inget annat ger lika brett komponentstöd. Gillar du kompakt men inte vill skära ned för hårt på kompatibilitet är mATX ett bra val. Vill du däremot ha hög flexibilitet och en integrerad pekskärm på chassit är Corsair Frame 4000D LCD RS Performance mellanstort tornchassi det tydliga valet.

Bästa PC-chassit: ATX vs. mATX för ditt bygge

Att välja rätt chassi är avgörande för din PC:s prestanda, kylning och estetik. Vi har granskat marknadens bästa ATX- och mATX-chassin för att hjälpa dig hitta den perfekta balansen mellan storlek, flexibilitet och prisvärdhet.

Corsair Frame 4000D LCD RS Performance mid tower
Bästa premiumvalet

Corsair Frame 4000D LCD RS Performance mid tower

4,9/5

Passar bäst: Dig som söker ett chassi med unik estetik och avancerad systemövervakning via en integrerad LCD-skärm.

Fördelar

  • Den unika 14,5-tums pekskärmen erbjuder en nivå av interaktivitet och systemövervakning som är ovanlig i standardchassin.
  • InfiniRail-systemet möjliggör steglös justering av fläktar för att optimera luftflödet exakt efter komponenternas placering.
  • Mycket generöst utrymme för stora grafikkort, upp till 422 mm och även fyrplatsiga modeller.
  • Tvåkammardesignen och de verktygsfria panelerna gör kabeldragning och åtkomst ovanligt smidig för ett ATX-miditower.

Nackdelar

  • Inget nätaggregat ingår trots benämningen 'barebone', men det ger användaren frihet att välja en nätaggregat efter exakt effektbehov.
  • Den stora skärmen och ARGB-systemet medför en mer komplex kabeldragning, men det inbyggda kabelhanteringssystemet hjälper till att organisera röran.
  • Den stora och tunga konstruktionen på 70,7 liter och 15,4 kg tar mycket plats och är mindre smidig att flytta, men den volymen är också en del av poängen med chassit.
Pris: 3 990 kr (I lager)
Läs mer & köp
Fractal Design Meshify 2 Compact
Kompakt ATX-prestanda

Fractal Design Meshify 2 Compact

4,2/5

Passar bäst: Dig som vill ha ett kompakt ATX-chassi med utmärkt luftflöde och goda kabelhanteringsmöjligheter.

Fördelar

  • Kompakt design för ett ATX-chassi, vilket sparar utrymme utan att kompromissa med kompatibilitet.
  • Utmärkt luftflöde tack vare mesh-frontpanelen och goda fläktmonteringsalternativ.
  • Goda kabelhanteringsmöjligheter med gott om utrymme bakom moderkortsplåten.

Nackdelar

  • Endast två 3,5-tumsplatser, vilket kan vara begränsande för användare med många hårddiskar.
  • Maximal CPU-kylarhöjd på 169 mm kan exkludera vissa av de största luftkylarna.
Pris: 1 313 kr (I lager)
Läs mer & köp
Hyte Y70 Snow White ATX-chassi med panoramafönster
Bäst för showbygge

Hyte Y70 Snow White ATX-chassi med panoramafönster

4,7/5

Passar bäst: Dig som vill visa upp dina komponenter med en unik panoramavy och enkel vertikal GPU-montering.

Fördelar

  • Medföljande PCIe 4.0-riserkabel gör vertikal GPU-montering enkel direkt ur kartong.
  • Tvåkammardesignen och det tredelade panoramaglaset ger både ren kabelhantering och mycket bra visning av komponenterna.
  • Mycket hög kompatibilitet för ett mellanstort tornchassi: stöd för ATX/EATX, grafikkort upp till 422 mm och upp till 10 fläktar med stöd för 360 mm-radiator i taket.

Nackdelar

  • Chassit levereras utan fläktar, så du behöver själv köpa in en komplett kylsystem, men det ger också frihet att välja exakt nivå på ljud och prestanda.
  • Bottenfläktarna är begränsade till 32 mm tjocklek, vilket kan begränsa vissa tjockare lösningar, men vanliga standardfläktar fungerar normalt bra.
  • Toppradiatorn får vara upp till 68 mm tjock, vilket gör att vissa mer kompakta eller enklare luftkylningar är lättare att planera än väldigt tjocka push/pull-system.
Pris: 3 259 kr (I lager)
Läs mer & köp
Phanteks XT Pro Silent Mid Tower
Bäst för tyst drift

Phanteks XT Pro Silent Mid Tower

4,6/5

Passar bäst: Dig som prioriterar en tyst datorupplevelse utan att kompromissa med utrymme för kraftfulla komponenter.

Fördelar

  • Exceptionell rymlighet för stora komponenter med stöd för grafikkort upp till 415 mm och marknadens största luftkylare.
  • Effektiv ljuddämpning i både front- och sidopanelerna som märkbart sänker ljudnivå från interna fläktar och komponenter.
  • Framtidssäkrad design med stöd för moderkort med dolda kontakter, vilket möjliggör en extremt ren installation utan synliga kablar.

Nackdelar

  • Begränsad anslutningar på framsidan med endast en USB-A-port, även om den kompletteras av en snabb USB-C-port för moderna enheter.
  • Den slutna designen prioriterar tystnad framför maximalt luftflöde, men stöd för upp till 10 fläktar gör att värmeutveckling kan hanteras effektivt.
Pris: 1 099 kr (I lager)
Läs mer & köp
Corsair FRAME 4500X LX-R RGB Mid Tower
Bäst för entusiaster

Corsair FRAME 4500X LX-R RGB Mid Tower

4,8/5

Passar bäst: Dig som vill ha ett rymligt chassi med utmärkt kylning och god byggvänlighet för avancerade komponenter.

Fördelar

  • Mycket generösa komponentmått med stöd för grafikkort upp till 460 mm, CPU-kylare upp till 185 mm och nätaggregat upp till 250 mm, vilket gör det lätt att bygga med stora delar.
  • Starkt kylningsstöd med 3 medföljande iCUE LINK LX120-R RGB-fläktar, stöd för 360 mm radiatorer och ventilerade paneler.
  • Bra byggvänlighet och anslutningar med 34 mm kabelutrymme, grafikkorthållare samt USB-C 3.2 Gen 2 och två USB-A framtill.

Nackdelar

  • Ingen strömförsörjning ingår, så du behöver köpa ett separat ATX-nätaggregat, men det ger samtidigt frihet att välja exakt rätt effekt och kablage.
  • Lagringsplatserna är ganska få för ett så pass stort chassi: 1x 3,5" och 2x 2,5", men för de flesta moderna byggen räcker det och extra lagring kan lösas externt.
  • E-ATX-stödet är begränsat till 305 x 277 mm, så vissa extra breda E-ATX-kort kan vara för stora, men vanliga ATX-, microATX- och Mini-ITX-kort passar bra.
Pris: 2 449 kr (I lager)
Läs mer & köp
Lian Li A3-mATX Micro-ATX-chassi
Bäst för luftflöde

Lian Li A3-mATX Micro-ATX-chassi

4,5/5

Passar bäst: Dig som söker ett kompakt ATX-chassi med fokus på optimalt luftflöde och enkel byggprocess.

Fördelar

  • Mesh-paneler och perforerat PSU-hölje är en tydlig luftflödesfördel som hjälper både chassi- och grafikkortskylning.
  • Mycket generös komponentkompatibilitet för ett kompakt mid-tower, med plats för grafikkort upp till 410 mm och CPU-kylare upp till 170 mm.
  • Verktygsfri öppning av front-, sid- och toppaneler tillsammans med 28,7 mm kabelutrymme gör bygget och kabeldragningen smidigt.

Nackdelar

  • Endast två 120 mm-fläktar ingår från start, så den som vill fintrimma luftflödet behöver ofta komplettera med fler chassifläktar.
  • Bara en 3,5"-plats finns, vilket gör lagring med många hårddiskar mindre flexibel, men 2,5"-platserna och extern lagring avlastar.
  • Toppmontering av större kylare är mer villkorad än frontmontering, så vissa allt-i-ett-lösningar kräver lite extra planering, men fronten stöder upp till 360 mm.
Pris: 1 129 kr (I lager)
Läs mer & köp
Fractal Meshify 3 XL Solid Mid Tower
Bäst för stora byggen

Fractal Meshify 3 XL Solid Mid Tower

4,7/5

Passar bäst: Dig som behöver maximalt utrymme för komponenter och kylning, med fokus på tyst drift och ren estetik.

Fördelar

  • Stöd för massiva komponenter inklusive 512 mm långa grafikkort och E-ATX/SSI-EEB moderkort.
  • Enastående kabelhantering med 37,5 mm utrymme och integrerade guider som gör det enkelt att få ett rent bygge.
  • Mångsidiga kylningsalternativ med stöd för upp till 420 mm radiatorer och stora 180 mm fläktar.

Nackdelar

  • Det stora formatet kräver mycket bordsyta, men ger å andra sidan plats för nästan vilken hårdvara som helst.
  • Solid-panelen förhindrar visuell kontroll av komponenter, men bidrar till en mer dämpad och professionell look.
  • Den höga vikten gör datorn otymplig att flytta, men den industriella stålkonstruktionen ger en mycket stabil och vibrationsfri bas.
Pris: 2 199 kr (I lager)
Läs mer & köp
ASUS Prime AP201 MicroATX
Bästa mATX-valet

ASUS Prime AP201 MicroATX

4,4/5

Passar bäst: Dig som vill bygga en kompakt men kraftfull dator med god kylning och enkel åtkomst till komponenter.

Fördelar

  • Exceptionell kompatibilitet för sin storlek med stöd för både 360 mm radiatorer och mycket höga luftkylare upp till 170 mm.
  • Verktygslös design på sidopanelerna gör det extremt smidigt att komma åt komponenterna för snabbt underhåll eller uppgraderingar.
  • Kompakt formfaktor som sparar skrivbordsyta samtidigt som den rymmer kraftfull hårdvara.

Nackdelar

  • Endast en fläkt ingår i paketet, men chassits mesh-design presterar bäst om man kompletterar med 2-3 extra fläktar.
  • Utrymmet för kabeldragning är begränsat bakom moderkortsplåten, men användning av ett modulärt nätaggregat underlättar installationen avsevärt.
Pris: 736 kr (I lager)
Läs mer & köp
Phanteks NV5 MKII
Bäst för ren installation

Phanteks NV5 MKII

4,4/5

Passar bäst: Dig som prioriterar en ren och kabelfri estetik med stöd för dolda moderkortskontakter och effektiv GPU-kylning.

Fördelar

  • Fullt stöd för moderkort med dolda anslutningar på baksidan, vilket möjliggör ett nästintill kabelfritt utseende i huvudkammaren.
  • Dedikerad bottenfläktplats vinklad direkt mot grafikkortet, vilket optimerar luftflödet för moderna högpresterande grafikkort:er.
  • Sömlös panoramadesign i härdat glas som ger en oavbruten vy av komponenterna utan störande hörnstolpar.

Nackdelar

  • Total avsaknad av medföljande fläktar ökar totalkostnaden, men ger användaren full frihet att välja eget kylsystem.
  • Begränsat stöd för E-ATX-moderkort över 280 mm, men de flesta högpresterande ATX-kort ryms utan problem.
Pris: 1 879 kr (I lager)
Läs mer & köp
Chieftec Mesh Series XT-01B
Bästa budgetvalet mATX

Chieftec Mesh Series XT-01B

4,0/5

Passar bäst: Dig som söker ett prisvärt och funktionellt mATX-chassi för ett enklare bygge utan onödiga finesser.

Fördelar

  • Mycket prisvärt alternativ för dig som vill bygga en funktionell dator på en begränsad budget.
  • Kompakt design som passar bra på mindre skrivbord eller i trånga utrymmen.
  • God grundfunktionalitet med stöd för microATX-moderkort och standardkomponenter.

Nackdelar

  • Maximal CPU-kylarhöjd på 140 mm kan begränsa valet av större luftkylare.
  • Endast en fläktplats fram och bak, vilket kan kräva komplettering för optimalt luftflöde vid mer krävande byggen.
  • Begränsade expansionsplatser jämfört med större chassin, men tillräckligt för de flesta mATX-byggen.
Pris: 472 kr (I lager)
Läs mer & köp
Inter-Tech B-48 Tower
Prisvärt ATX-chassi

Inter-Tech B-48 Tower

3,9/5

Passar bäst: Dig som vill bygga en prisvärd ATX-dator och inte behöver de allra senaste funktionerna eller premiummaterialen.

Fördelar

  • Ett av de mest prisvärda ATX-chassina på marknaden, perfekt för budgetbyggen.
  • Stöd för fullstora ATX-moderkort ger god flexibilitet för komponentval.
  • Enkel och funktionell design som fokuserar på det väsentliga utan onödiga kostnader.

Nackdelar

  • Endast USB 2.0-portar på frontpanelen, vilket är långsammare än moderna USB 3.0 eller USB-C.
  • Maximal CPU-kylarhöjd på 150 mm kan vara en begränsning för vissa högpresterande luftkylare.
  • Levereras utan fläktar, vilket innebär en extra kostnad för att säkerställa tillräckligt luftflöde.
Pris: 368 kr (I lager)
Läs mer & köp

Vilken passar dig?

  • För maximal flexibilitet och prestanda.

    Om du vill ha obegränsade expansionsmöjligheter och bäst stöd för avancerad kylning, välj Corsair Frame 4000D LCD RS Performance mellanstort tornchassi. Denna modell ger dig utrymme för stora komponenter och framtida uppgraderingar.

  • När utrymme är en faktor men inte en begränsning.

    Fractal Design Meshify 2 Compact passar dig som behöver en ATX-kompatibel lösning men med ett mindre fotavtryck. Denna modell erbjuder en bra balans mellan storlek och funktionalitet, perfekt för de flesta byggen.

  • För ett kompakt och prisvärt bygge.

    ASUS Prime AP201 MicroATX är valet när du vill bygga en mindre dator utan att offra för mycket prestanda eller expansionsmöjligheter. Den är ett utmärkt exempel på hur mATX kan vara både praktiskt och kostnadseffektivt.

  • Om budgeten är snäv för mATX.

    Chieftec Mesh Series XT-01B är ett prisvärt Micro ATX-chassi som är idealiskt för enklare system där varje krona räknas. Denna modell erbjuder grundläggande funktionalitet i ett kompakt format.

Jämförelse av ATX-chassin

Även inom ATX-segmentet finns det stora skillnader i design och funktionalitet, där varje chassi erbjuder unika fördelar för olika byggbehov.

EgenskapCorsair Frame 4000D LCD RS Performance mid towerFractal Design Meshify 2 CompactHyte Y70 Snow White ATX-chassi med panoramafönster
Pris3 990 kr 1 313 kr3 259 kr
Unik funktion Inbyggd 14,5" LCD-pekskärmKompakt design för ATXPanoramaglas med vertikal GPU-montering
Kylningspotential (radiatorstöd)Upp till 360 mm (topp/front)Upp till 360 mm (front), 240 mm (topp) Upp till 360 mm (topp/sida/botten)
KabelhanteringInbyggt kabelhanteringssystemVälutvecklad kabeldragning Tvåkammardesign för ren kabeldragning
GPU-monteringStandard horisontellStandard horisontell Vertikal (PCIe 4.0 riser ingår)
DesignfokusPrestanda & interaktivitetLuftflöde & kompakt storlekEstetik & komponentvisning
Medföljande fläktarJa (ej specificerat antal)Ja (ej specificerat antal)Nej

Valet av ATX-chassi beror på dina specifika prioriteringar, men alla tre erbjuder goda förutsättningar för kraftfulla byggen med gott om utrymme för kylning och komponenter.

Hitta rätt chassi för ditt bygge

Oavsett om du prioriterar maximal flexibilitet, ett kompakt format eller en budgetvänlig lösning, finns det ett ATX-chassi som passar dina behov.

BehovRekommenderad produktPris
Corsair Frame 4000D LCD RS Performance mellanstort tornchassi för dig som vill ha ett chassi med unika funktioner och avancerad systemövervakningCorsair Frame 4000D LCD RS Performance mid tower3 990 kr
Fractal Design Meshify 2 Compact för dig som söker ett prisvärt och kompakt ATX-chassi med bra luftflödeFractal Design Meshify 2 Compact1 313 kr
Hyte Y70 Snow White ATX-chassi med panoramafönster dig som prioriterar estetik och vill visa upp dina komponenter med ett panoramafönsterHyte Y70 Snow White ATX-chassi med panoramafönster3 259 kr

ATX – standardvalet för maximal prestanda och flexibilitet

ATX är det format de flesta syftar på när de säger "vanlig stationär dator" — och det av goda skäl. Inget moderkortformat har bredare tillverkarsupport eller fler kompatibla komponenter att välja bland. Advanced Technology Extended, som standarden heter i full längd, är sedan länge grunden som nästan alla stationära system byggs kring.

Planerar du ett riktigt kraftpaket — överklockning, avancerad vattenkylning, flera grafikkort — är ATX-chassin ditt format. Urvalet av högpresterande kylare och specialiserade expansionskort är helt enkelt störst här, vilket spelar roll när du pressar hårdvaran till max. Det generösa utrymmet låter dig också addera fler lagringsenheter och PCIe-kort utan att behöva planera om hela bygget.

Visst tar ATX-chassin mer skrivbordsyta — men den ytan köper dig ordentligt spelrum för framtida uppgraderingar. Corsair Frame 4000D LCD RS Performance mellanstort tornchassi är ett tydligt exempel på vad ATX-formfaktorn kan bli i premiumsegmentet: integrerad LCD-pekskärm på fronten och generöst med komponentutrymme inne i chassit. Vill du hålla kostnaden nere men ändå stanna på ATX är Chieftec Hunter ATX ett avskalat men fungerande alternativ till ett lågt pris.

ATX är fortfarande standardvalet för de flesta, men mATX erbjuder en smart kompromiss för kompakta byggen utan stora uppoffringar.

MATX – den smarta kompromissen för kompakta byggen

mATX är steget för dig som tycker ATX tar onödigt mycket plats men inte vill göra avkall på komponentval. Formfaktorn landar i ett praktiskt mellanläge: kortare chassi, lägre pris på moderkorten och ändå rimliga expansionsmöjligheter. ATX dominerar fortfarande i tillverkarsupport, men mATX-ekosystemet har vuxit tillräckligt för att kännas komplett för de allra flesta byggen.

Det konkreta måttet på fördelen: ett mATX-moderkort är fyra platser högt mot ATX:s sju, så chassit kan krympa rejält utan att du tappar stödet för kraftiga grafikkort eller snabba processorer. Du sparar skrivbordsyta och slipper ett skrymmande torn. ASUS Prime AP201 MicroATX är ett bra exempel på vad formfaktorn klarar — chassit rymmer upp till 360 mm radiatorer och höga luftkylare trots det kompakta fotavtrycket.

Ja, mATX har färre expansionsplatser än ATX — men utbudet av mATX-moderkort och kompatibla komponenter är i dag så pass stort att de flesta användare aldrig märker begränsningen. För typiska spelbyggen och produktivitetsmaskiner är mATX fullt tillräckligt. Planerar du däremot ett extremt bygge med avancerad vattenkylning och fullpackat med lagringsenheter är ett ATX-chassi som Corsair Frame 4000D LCD RS Performance mellanstort tornchassi ett mer lämpligt hem — ATX-formfaktorn ger helt enkelt mer utrymme att röra sig på.

  • Kompakt design som sparar skrivbordsyta.
  • God balans mellan pris och prestanda.
  • Tillräckliga expansionsmöjligheter för de flesta användare.
  • Stöd för kraftfulla komponenter, inklusive stora grafikkort och radiatorer.
mATX är det smarta valet för dig som vill ha en kraftfull men kompakt dator, och redaktionen rekommenderar ASUS Prime AP201 MicroATX för dess utmärkta balans mellan storlek och kompatibilitet.

ATX vs mATX – när storleken verkligen spelar roll

Chassivalet börjar alltid med formfaktorn — ATX eller mATX avgör hur mycket utrymme du får och hur enkelt du kan expandera systemet längre fram. ATX ger mer av båda, men tar också mer plats. För den som planerar överklockning eller ett riktigt snabbsystem är ATX fortfarande standardvalet: bredast komponentstöd och bäst förutsättningar för avancerad kylning.

Bygger du i ett ATX-chassi får du plats med de största grafikkorten, flera lagringsenheter sida vid sida och en fullskalig vattenkylningslösning utan att behöva kompromissa. Baksidan är att ATX-chassin syns tydligt på skrivbordet — för ett enkelt kontors- eller surfdatorbygge känns storleken överflödig. Vill du ha ATX med stil finns det gott om alternativ: Fractal Design Meshify 2 Compact för den luftflödesoptimerade bygget, eller Hyte Y70 Snow White ATX-chassi med panoramafönster om du vill visa upp hårdvaran.

mATX löser ekvationen för den som vill ha ett kompakt chassi utan att offra allt för mycket. Visst är mATX-kortet fyra platser högt mot ATX:s sju, och expansionsmöjligheterna krymper något — men för de allra flesta byggen märks det inte i praktiken. ASUS Prime AP201 MicroATX passar dig som vill ha ett litet fotavtryck men ändå installera hyfsad hårdvara och en ordentlig kylare.

  • ATX ger bredast utbud av komponenter och moderkort, vilket säkerställer maximal kompatibilitet.
  • ATX är bäst för avancerad kylning, med utrymme för stora radiatorer och fläktar som är nödvändiga för överklockning.
  • ATX erbjuder flest expansionsmöjligheter med fler PCIe-platser och lagringsenheter.
  • mATX är mer kompakt och tar mindre plats på skrivbordet, perfekt för mindre utrymmen.
  • mATX är ofta mer prisvärt än ATX, vilket gör det till ett bra val för budgetmedvetna byggen.
För de flesta användare som vill ha maximal flexibilitet och prestanda är ATX fortfarande det bästa valet, men mATX är en utmärkt kompromiss för dig som prioriterar ett kompakt bygge utan att offra för mycket.

Mini-ITX – för de allra minsta systemen

Mini-ITX pressar chassiformatet till absolut minimum: moderkorten är bara 170 mm × 170 mm. Det öppnar för system som knappt syns på skrivbordet eller glider in bakom en TV i hemmabiohyllan. Är diskret storlek din högsta prioritet är Mini-ITX det enda formfaktorsalternativet att titta på.

Mini-ITX kräver kompromisser som de större formaten slipper undan. Vanligtvis finns bara en PCIe-plats och ett par minnesplatser, vilket begränsar både framtida uppgraderingar och möjligheten att stoppa in specialkort. Mini-ITX är alltså ett nischformat – lämpligt för HTPC-byggen och kompakta LAN-maskiner, men inte för den som planerar att bygga ut systemet om ett par år. Om du vill ha möjlighet till framtida expansion bör du överväga ett större format från vår topplista.

Mot mATX, som är praktiskt och prisvärt för kompakta byggen, framstår Mini-ITX som ett nischat val för de flesta. mATX ger dig ett lika litet fotavtryck i praktiken, men med rejält mer utrymme för kylning och komponenter. Välj mATX, som ASUS Prime AP201 MicroATX, om du inte absolut måste ha det minsta möjliga chassit – det ger dig mer att jobba med och håller sig aktuellt längre.

Mini-ITX är för de som prioriterar extremt liten storlek; för de flesta är mATX en mer balanserad och praktisk lösning.

Välj rätt chassi för din formfaktor – prisvärda exempel

Formfaktorn styr kompatibilitet, utrymme och hur länge systemet håller utan att du behöver byta chassi — så det är rätt att börja där. ATX är fortfarande standardvalet för de som vill ha störst komponentutbud och flest expansionsplatser. Corsair Frame 4000D LCD RS Performance mellanstort tornchassi är en tydlig representant för det segmentet, med plats för det mesta och en integrerad LCD-skärm på fronten — 3 990 kr för ett chassi i toppskiktet.

Prioriterar du ett kompakt bygge finns mATX-chassin som tar ner storleken utan att offra alltför mycket. De är generellt billigare, tar mindre plats och fungerar utmärkt för spelbuilds och kontorsdatorer där skrivbordsytan är knapp. ASUS Prime AP201 MicroATX kombinerar kompakt mått med god kompatibilitet för kraftfull hårdvara och kostar 736 kr — ett tydligt köp om litet fotavtryck och rimligt pris är det du söker.

Välj ATX för obegränsade möjligheter och mATX för en smart balans mellan storlek och funktion, beroende på dina specifika behov och budget.

Fler produkter som kan vara intressanta

Här hittar du övriga produkter som inte kom med i topplistan men som ändå kan vara värda att jämföra.

Liknande artiklar

Litet eller mellanstort chassi 2026 – guide & jämförelse

Jämför litet chassi eller mellanstort: skillnader i storlek, kylning och komponentplats. Vilket chassi passar din bygge? Se topplista med Fractal och Thermaltake från Proshop och Komplett.

Så väljer du chassi med bra kabeldragning 2026 – Guide

Lär dig välja rätt chassi med bra kabeldragning. Vi går igenom smarta fästen, buntbandsfäste, utrymme bakom moderkortet och aktuella modeller som Corsair…

Billigt chassi – när räcker det och när inte? Guide 2026

Ett billigt chassi räcker för standardbyggen med bra luftflöde upp till 800 kr, men välj mellanklass för stora grafikkort eller kylning. Guide till budgetchassin, ATX-stöd och uppgraderingstips för ditt PC-bygge 2026.

Vanliga frågor om aTX eller mATX 2026

Vad är den största skillnaden mellan ATX och mATX?

ATX är den mest populära och etablerade formfaktorn, medan mATX är en mindre variant som passar kompakta byggen där man vill behålla rimlig kompatibilitet. Fysiskt är mATX-kort 4 platser höga jämfört med ATX:s 7, vilket påverkar expansionsmöjligheterna.

När bör jag välja ett ATX-chassi?

Du bör välja ATX om du prioriterar maximal flexibilitet och prestanda utan att kompromissa med utrymme. ATX-moderkort har bredast stöd från tillverkarna och erbjuder ett större urval av högpresterande kylsystem och avancerade komponenter.

Är mATX ett bra val för kraftfulla datorer?

Ja, mATX kan absolut hantera kraftfulla komponenter och är ett praktiskt samt prisvärt alternativ för en kompakt dator.

Vilka är nackdelarna med ATX-chassin?

Den största nackdelen är att ATX-chassin tar mer plats på skrivbordet och kan upplevas som onödigt stora för enklare byggen. Detta är en liten uppoffring för den maximala flexibilitet och prestanda som ATX erbjuder.

Finns det prisvärda ATX-chassin för budgetbyggen?

Ja, det finns flera prisvärda ATX-chassin som passar utmärkt för budgetbyggen utan att kompromissa med funktionalitet.