CS2, Valorant eller Apex – vilken laptop passar snabbast?

Över 200 FPS i CS2 eller Valorant är fullt görbart utan att du köper en modell — budgetdatorerna har kommit ikapp snabbare än de flesta tror. Denna laptop passar perfekt för e-sportspelare som prioriterar snabb skärm och kapabla komponenter till ett konkurrenskraftigt pris. Vill du ha 240 Hz för absolut maximal bildflöjt pekar SharkGaming 9V16-60 Laptop ut sig, och MSI Stealth 18 HX tar vid om du aldrig vill kompromissa med maximal prestanda.
Bästa gaminglaptops för e-sport 2026
För dig som vill dominera i snabba e-sporttitlar som CS2 och Valorant är en speldator med rätt skärm och grafik avgörande. Vi har testat marknadens bästa modeller som levererar hög FPS utan att tömma plånboken.

MSI Stealth 18 HX
Passar bäst: Dig som söker det absolut bästa inom bärbar e-sport, med komponenter i toppklass och en högupplöst, snabb skärm.
Fördelar
- Utrustad med RTX 5080, Core Ultra 9 och en QHD+ 240Hz-skärm i 18-tum.
- 24-kärnig Intel Core Ultra 9 275HX-processor för maximal prestanda.
- 2 TB snabb SSD-lagring och 32 GB DDR5 RAM för krävande spel.
- Intel AI Boost AI-processor för AI-drivna applikationer.
Nackdelar
- Hög vikt och storlek gör den mindre portabel.
- Priset är i den absolut högsta klassen.
- arbetsminnet är fullt konfigurerat, kräver byte för uppgradering.

SharkGaming 9G18-80 Laptop
Passar bäst: Dig som kräver den absolut högsta prestandan för spel och avancerade uppgifter, med en stor och snabb skärm.
Fördelar
- Extrem spelprestanda med RTX 5080 och Intel Ultra 9.
- Framtidssäker anslutningsstandard med Wi-Fi 7 och dubbla Thunderbolt 4-portar.
- Den stora 18-tums QHD+-skärmen med 240Hz ger en uppslukande visuell upplevelse.
- Hanterar de tyngsta spelen i hög upplösning utan problem.
Nackdelar
- Vikten på 3,9 kg begränsar portabiliteten avsevärt.
- Lagringsutrymmet på 1 TB fylls snabbt av moderna AAA-titlar.
- Hög ljudvolym från fläktarna vid maximal belastning.

Acer Nitro V 16 AI ANV16-42 16"
Passar bäst: Dig som söker en prisvärd speldator med utmärkt skärm för snabba e-sporttitlar.
Fördelar
- 16-tums WUXGA-skärm med 180 Hz uppdateringsfrekvens och 16:10-format för smidiga rörelser.
- 1 TB snabb Kingston SSD-lagring och 16 GB DDR5 RAM för snabba laddningstider.
- Utrustad med Wi-Fi 6E och 2.5 Gigabit Ethernet för snabba nätverksanslutningar.
- USB-C-port med DisplayPort och Power Delivery för mångsidig anslutning.
Nackdelar
- Chassit i polykarbonat och ABS-plast kan upplevas som mindre premium.
- RTX 5050 är en enklare modell som kan begränsa prestandan i de mest krävande spelen.
- 135W strömadapter kan vara i underkant för maximal belastning.

SharkGaming 9G16-70 Laptop
Passar bäst: Dig som kräver hög prestanda och en extremt snabb skärm för tävlingsinriktad e-sport.
Fördelar
- Extremt snabb 300 Hz-skärm som ger exceptionellt flyt i snabba e-sportspel.
- Högpresterande Ryzen 9 9955HX med 16 kärnor hanterar tung spel.
- Framtidssäker nätverksstandard med stöd för Wi-Fi 7.
- Klarar både tung spel och produktivt arbete utan problem.
Nackdelar
- Hög vikt på 3 kg och en tjocklek på 31 mm gör den klumpig.
- Batterikapaciteten på 73 Wh är relativt låg för att driva Ryzen 9 och RTX 50.
- Begränsat antal USB-A-portar (endast två stycken).

Alienware 16X Aurora AC16251
Passar bäst: Dig som söker en premium speldator med avancerad AI-processor och enastående skärm för både spel och kreativt arbete.
Fördelar
- Intel Core Ultra 7 255HX med dedikerad AI-processor för exceptionell prestanda i spel och AI-applikationer.
- 16-tums WQXGA-skärm med 240 Hz och 100% DCI-P3 för enastående visuell upplevelse.
- 32 GB snabbt DDR5 RAM (5600 MT/s) och 1 TB NVMe PCIe 4.0 SSD för snabba laddningstider.
- Möjlighet till ytterligare lagringsutökning via en ledig M.2-plats.
Nackdelar
- 8 GB GDDR7-minne på RTX 5060 kan begränsa prestandan i de mest krävande spelen.
- RTX 5060 kan ha svårt att driva de senaste AAA-spelen i WQXGA med maximala inställningar.
- Relativt tung med 2.66 kg, vilket påverkar portabiliteten.

SharkGaming 9V16-60 Laptop
Passar bäst: Dig som prioriterar en extremt snabb och högupplöst skärm för maximal fördel i e-sport.
Fördelar
- Skärmen med 240 Hz och QHD-upplösning erbjuder en extremt följsam bild.
- Exceptionella anslutningsmöjligheter med stöd för tre externa skärmar.
- Framtidssäkrat Wi-Fi 7 för snabb och stabil uppkoppling.
- Grafikkortet RTX 5060 körs med en hög strömbudget på 115W.
Nackdelar
- Batteriet är i minsta laget för de kraftfulla komponenterna.
- RAM-hastigheten på 4800 MHz är instegsnivå för DDR5.
- Båda RAM-platserna är redan fyllda (2x8GB).

MSI Vector A16 HX 16"
Passar bäst: Dig som vill ha extrem grafikprestanda och en högupplöst skärm för krävande spel och e-sport.
Fördelar
- Extrem grafikprestanda tack vare RTX 5080 som hanterar de mest krävande spelen.
- QHD-skärmen med 240Hz erbjuder en utmärkt balans mellan detaljrikedom och extremt flyt.
- Hög upplösning och uppdateringsfrekvens för en uppslukande spelupplevelse.
- Klarar krävande spel i hög upplösning utan problem.
Nackdelar
- Hög värmeutveckling vid maxbelastning kan leda till termisk strypning.
- Fläktljudet blir mycket framträdande under krävande spelsessioner.
- Chassit använder en större andel plast jämfört med dyrare serier.

MSI Cyborg 15 B2RWFKG 15,6"
Passar bäst: Dig som vill ha en prisvärd och portabel speldator som klarar e-sporttitlar med hög FPS.
Fördelar
- Väger under 2 kg, vilket gör den lätt att bära med sig.
- Exceptionella uppgraderingsmöjligheter för RAM-minne upp till 96 GB.
- Utrustad med den senaste RTX 50-seriens grafik och DDR5-minne.
- Bra stöd för modern teknik och framtida spel.
Nackdelar
- Grafikkortet har Max-Q-design och begränsad strömförsörjning (120W).
- Webbkameran har endast 720p-upplösning.
- USB-C-laddare ingår ej trots stöd för Power Delivery.

SharkGaming 9G15-50 Laptop
Passar bäst: Dig som söker en prisvärd speldator med QHD+-skärm och goda uppgraderingsmöjligheter.
Fördelar
- Imponerande anslutningsmöjligheter med Wi-Fi 7 och DisplayPort 2.1.
- QHD+-skärmen (1600p) ger en betydligt skarpare bild.
- Goda uppgraderingsmöjligheter med dubbla M.2-kortplatser.
- Stöd för upp till 64 GB RAM förlänger datorns livslängd.
Nackdelar
- Batteriet på 53.35 Wh är relativt litet för komponenterna.
- Vikten på 2.25 kg gör den mindre optimal för daglig pendling.
- Webbkamerans upplösning är begränsad för seriös streaming.

Acer Nitro V 15 15,6"
Passar bäst: Dig som vill ha en speldator med modern grafik och snabba anslutningsmöjligheter, inklusive Thunderbolt 4.
Fördelar
- Modern grafikprestanda med RTX 5050 och MUX-switch för maximal bildhastighet.
- Stöd för Thunderbolt 4 via USB-C är sällsynt i denna prisklass.
- Hög uppdateringsfrekvens på 165 Hz ger bättre flyt i snabba spel.
- Portabel med en vikt på 2,1 kg.
Nackdelar
- Skärmens begränsade färgskala ger en mindre levande bildupplevelse.
- Inga lediga RAM-platser för enkel uppgradering.
- Konstruktionen i plast kan kännas mindre premium.
Vilken passar dig?
När bärbarhet är avgörande.
SharkGaming 9G16-70 Laptop passar dig som behöver en kraftfull speldator som är lätt att ta med sig. Den levererar hög prestanda för e-sporttitlar och är ett bra alternativ för den som spelar på resande fot.
Jämför gaminglaptops för e-sport
För snabba e-sporttitlar är en speldator med rätt skärm och grafik avgörande, och du behöver inte tömma plånboken för att få hög prestanda.
| Egenskap | MSI Stealth 18 HX | SharkGaming 9G18-80 Laptop | Acer Nitro V 16 AI ANV16-42 16" |
|---|---|---|---|
| Pris | 39 634 kr | 34 899 kr | 12 990 kr |
| Grafikkort (GPU) | RTX 5080 | RTX 5080 | RTX 5060 |
| Processor (CPU) | Intel Core Ultra 9 275HX | Intel Core Ultra 9 | AMD Ryzen 7 |
| Skärmstorlek | 18 tum | 18 tum | 16 tum |
| Skärmupplösning | QHD+ | QHD+ | WUXGA |
| Skärmuppdateringsfrekvens | 240 Hz | 240 Hz | 180 Hz |
Sammanfattningsvis erbjuder alla dessa laptops tillräcklig prestanda för e-sport, men valet beror på din budget och hur mycket extra kraft du vill ha utöver det nödvändiga.
Alternativ för olika behov
Här är några rekommendationer baserade på specifika behov, med produkter från vår topplista.
| Behov | Rekommenderad produkt | Pris |
|---|---|---|
| För dig som vill ha en prisvärd speldator som ändå levererar hög bildfrekvens i e-sporttitlar. | Acer Nitro V 16 AI ANV16-42 16" | 12 990 kr |
| För dig som söker extrem prestanda och en stor, snabb skärm för en uppslukande spelupplevelse. | SharkGaming 9G18-80 Laptop | 34 899 kr |
| För dig som vill ha det absolut senaste och mest kraftfulla, med en stor skärm och toppmoderna komponenter. | MSI Stealth 18 HX | 39 634 kr |
Hög FPS för e-sport – även med budget
Spelar du främst CS2 och Valorant behöver du inte lägga en förmögenhet för att vara konkurrenskraftig. Även budgetvänliga speldatorer klarar att leverera över 150 FPS i CS2 med stabil grafik. Många modeller når uppemot 200 FPS i både CS2 och Valorant — mer än nog för de allra flesta e-sportare.
Det handlar om att välja rätt: en snabb panel med hög uppdateringsfrekvens och ett grafikkort som inte kvävs av värme. Acer Nitro V 16 AI ANV16-42 16" har en 16-tums WUXGA-panel med 180 Hz, och det märks direkt i hur smidigt spelet rullar. SharkGaming 9V16-60 Laptop trycker upp till 240 Hz QHD, vilket i praktiken innebär att du aldrig tappar en bildrutas övertag i intensiva rondor.
ett alltför kraftfullt GPU-kort för 4K-spel är onödigt för e-sport
- Hög FPS är tillgängligt även i budgetsegmentet, med modeller som levererar 150-200 FPS i populära e-sporttitlar.
- Prioritera skärmar med hög uppdateringsfrekvens (120 Hz eller mer) och låg responstid för bästa e-sportupplevelse.
- Du behöver inte det dyraste grafikkortet; ett mellanklasskort räcker gott för att driva e-sportspel med hög bildfrekvens.
- Tänk på att batteritiden ofta är en kompromiss i speldatorer, särskilt under spel.
För den seriösa e-sportspelaren på resande fot är en speldator med en snabb skärm och ett kapabelt grafikkort det optimala valet, och du kan hitta utmärkta alternativ utan att spräcka budgeten.
Skärmen är avgörande – snabbhet före upplösning
I e-sport är skärmen viktigare än nästan allt annat — och snabbhet trumfar hög upplösning varje gång.
I CS2 och Valorant, där millisekunder faktiskt avgör, behöver du en panel med hög uppdateringsfrekvens och kort responstid. En 1080p-skärm med TN-panel skulle kunna ge responstider på 0,03–1 ms, vilket är idealiskt för e-sport. MSI Stealth 18 HX erbjuder en QHD+ 240Hz-panel, men för e-sport räcker en 1080p-skärm med 144 Hz eller mer i de flesta fall — och kostar en bra bit mindre.
Acer Nitro V 16 AI ANV16-42 16" träffar en bra punkt: 16 tum WUXGA med 180 Hz ger tydligt flyt i snabba titlar utan att du betalar för specifikationer du inte använder. Den uppdateringsfrekvensen är tillräcklig för att reagera snabbt, och du slipper betala extra för en upplösningshöjning som inte ger mätbara fördelar i e-sport.
- Prioritera hög uppdateringsfrekvens (144 Hz eller mer) för maximal följsamhet.
- Låg responstid (1-3 ms) är viktigare än skarpare bild för reaktionsbaserade spel.
- En 1080p-skärm är ofta det mest prisvärda valet för e-sport, då den tillåter högre FPS.
- Överväg en TN-panel för den absolut snabbaste responstiden, även om IPS ger bättre färger.
För e-sport är en snabb skärm med låg responstid viktigare än hög upplösning, där 1080p med hög uppdateringsfrekvens är att föredra.
Kraftfull grafik – men undvik överdimensionerade komponenter
Hög bildfrekvens ger dig ett faktiskt övertag i CS2 och Valorant — men du behöver inte betala spriser för att nå dit. Många speldatorer levereras med grafikkort och processorer som är klart överdimensionerade för just dessa titlar, och den extra kostnaden syns sällan i slutresultaten.
Billigare bärbara datorer klarar uppemot 200 FPS i CS2 och Valorant — mer än tillräckligt för seriöst e-sportspel. Det viktiga är en balanserad konfiguration med snabb panel och låg responstid, inte det dyraste grafikkortet. En konfiguration med en processor på motsvarande nivå som AMD Ryzen 7 5800X och ett Radeon-kort kan nå 240 FPS med 1 % low i CS2, vilket visar att du inte behöver de allra senaste komponenterna för topprestanda i e-sport.
en onödig investering för renodlad e-sport
- Fokusera på skärmens uppdateringsfrekvens (144 Hz eller högre) och responstid för bästa e-sportupplevelse.
- Ett RTX 5050 eller RTX 5060 grafikkort är ofta tillräckligt för att driva e-sporttitlar med hög FPS.
- Undvik att betala extra för komponenter som RTX 5080 om ditt primära fokus är e-sport, då dessa sällan utnyttjas fullt ut.
- Se till att laptopen har god kylning för att bibehålla prestanda under långa spelsessioner.
För den dedikerade e-sportaren handlar det om att hitta den optimala balansen mellan en snabb skärm och ett tillräckligt kraftfullt grafikkort, utan att betala för prestanda du inte behöver.
Gaminglaptop vs. stationär PC – när bärbarhet vinner
Bärbarhet är det som faktiskt skiljer en speldator från en stationär PC. En dedikerad speldator slår en vanlig bärbar dator på prestanda och skärmkvalitet — vilket är avgörande för ett seriöst spelsetup. Spelar du e-sport borta från hemmet är valet enkelt: en speldator är det enda alternativet.
Acer Nitro V 16 AI ANV16-42 16" med 180 Hz-panel och kraftfulla komponenter kostar i det lägre prissegmentet
SharkGaming 9G15-50 Laptop är ett konkret alternativ för bärbar e-sport
- Gaminglaptops erbjuder hög FPS även i budgetsegmentet, vilket är avgörande för e-sport.
- Snabba skärmar med låg responstid är standard på speldatorer, vilket ger en fördel i snabba spel.
- Kraftfulla grafikkort i speldatorer hanterar krävande spel utan problem, även om en stationär PC kan erbjuda mer råkraft.
- Många speldatorer har onödigt kraftfulla komponenter för enbart e-sport, vilket kan driva upp priset i onödan.
- Batteritiden är ofta en stor kompromiss på speldatorer, vilket är viktigt att ha i åtanke vid mobil användning.
Välj en speldator om du behöver flexibiliteten att spela var som helst, men överväg en stationär PC om maximal prestanda per krona är din högsta prioritet.
Batteritid – en kompromiss du måste acceptera
Batteritiden är nästan alltid den svaga punkten på en speldator, och det finns ingen väg runt det. Kraftfulla komponenter som kör spel i höga bildfrekvenser drar ström som ett vanligt laptopbatteri inte håller länge nog för. Tillverkarna förbättrar effektiviteten år för år, men en speldator är fortfarande inte gjord för timmar av spelande utan sladd.
I e-sport, där processorn och grafikkortet arbetar hårt för att hålla CS2 stabilt över 150 FPS, töms batteriet snabbt. Har du möjlighet att sätta i sladden gör du det. SharkGaming 9G16-70 Laptop är inget undantag — under intensiva spelsessioner vill du ha den ansluten.
Detta är den oundvikliga kompromissen för den prestanda och snabba panel som e-sport kräver.
- Förvänta dig kort batteritid under spel – ofta bara 1-2 timmar för krävande titlar.
- Anslut alltid till elnätet för optimal prestanda och bildfrekvens i spel.
- Batteritiden är bättre vid lättare uppgifter som surf och arbete, men det är inte huvudsyftet med en speldator.
Batteritiden är inte en prioritet för speldatorer, så se till att du har ett eluttag i närheten när det är dags för match.
Fler produkter som kan vara intressanta
Här hittar du övriga produkter som inte kom med i topplistan men som ändå kan vara värda att jämföra.







Liknande artiklar
Bästa gaminglaptops för hög bildfrekvens 2026 – 5 testade val
Hitta bästa speldator för hög FPS och snabb skärm. Vi jämför modeller som SharkGaming 9G18-80 och Asus ROG Zephyrus G16 med 240–300 Hz-uppdatering. Prestanda, vikt och pris i fokus för dig som spelar krävande titlar.
Mest fart för pengarna – 9 gaminglaptops 2026
Vilken speldator ger mest prestanda per krona 2026? Vi har testat 9 modeller från 10 000 till 56 988 kr. Se toppvalen med RTX 50-serien, höga…
Fem detaljer jag kollar innan jag köper gaminglaptop 2026
Jämför RTX 4060 och 4070 laptop – skillnader i FPS, TDP, VRAM och prestanda för 1080p och 1440p. Vilken passar dig bäst 2026?
Vanliga frågor om cS2, Valorant eller Apex
Vilken gaminglaptop är mest prisvärd för e-sport?
Denna modell erbjuder en 16-tums WUXGA-skärm med 180 Hz uppdateringsfrekvens, vilket är utmärkt för snabba spel. Den passar dig som vill ha hög bildfrekvens utan att betala för onödig kraft.
Behöver jag ett dyrt grafikkort för att spela CS2 och Valorant?
Nej, du behöver inte det absolut dyraste grafikkortet för att spela e-sporttitlar som CS2 och Valorant. Ett mellanklasskort räcker gott för att driva dessa spel med hög bildfrekvens, ofta över 150 FPS. Fokusera istället på en snabb skärm och ett kapabelt grafikkort som RTX 5060.
Är skärmens upplösning viktigare än uppdateringsfrekvensen för e-sport?
Nej, för e-sport är skärmens uppdateringsfrekvens och låga responstid viktigare än hög upplösning. En 1080p-skärm med TN-panel kan ge en responstid på mellan 0,03 och 1 ms, vilket är avgörande för snabba reaktioner. Prioritera en skärm med 144 Hz eller mer för maximal följsamhet i spelet.
Hur mycket FPS kan jag förvänta mig i CS2 med en budget-gaminglaptop?
Du kan förvänta dig hög FPS även i budgetsegmentet, med modeller som levererar 150-200 FPS i CS2. Vissa konfigurationer kan till och med uppnå 240 FPS med 1% low i CS2, vilket är mer än tillräckligt för tävlingsinriktat spel. Detta visar att du inte behöver tömma plånboken för att få en fördel i tävlingsspel.
Vilken laptop rekommenderas för maximal följsamhet i snabba e-sportspel?
För maximal följsamhet rekommenderas en laptop med 240 Hz-skärm och RTX 5060 eller likvärdigt grafikkort.
Är batteritiden en viktig faktor att överväga för en gaminglaptop?
Batteritiden är nästan alltid en kompromiss du måste acceptera med en speldator, särskilt vid spel.





