14 tum vs 15,6 tum – skillnaden som märks 2026

Prisgapet är verkligt – men du betalar inte bara för storleken i tum. Prioriterar du smidighet och materialkänsla framför skärmyta är 14-tumssegmentet det starkare valet — högre upplösningar, bättre chassin och lättare att bära med sig varje dag. Artikeln jämför nio bärbara datorer i vardera storleksklassen för att avgöra vilket format som passar olika användare under 2026.
Bästa 14- och 15,6-tums laptops: Bärbarhet vs. Skärmyta
Valet mellan en 14-tums och en 15,6-tums laptop handlar om att balansera bärbarhet med skärmyta. Vi har granskat marknaden för att hitta de bästa modellerna som passar olika behov och budgetar.

Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 21QC
Passar bäst: Dig som söker en premium 14-tums laptop med toppmodern prestanda och utmärkt byggkvalitet för professionellt bruk.
Fördelar
- Intel Core Ultra 5-225U-processor med upp till 4,8 GHz ger kraftfull prestanda.
- 14-tums IPS-skärm med 1920 x 1200 pixlar ger skarp bild och bra arbetsyta.
- Stöd för Wi-Fi 6E och Bluetooth, med möjlighet till 5G-uppgradering för bästa anslutning.
- Levereras med 3 års Lenovo Premier Support och CO2-kompensering.
Nackdelar
- Premiumpriset kan vara en avvägning för budgetmedvetna köpare.

Apple MacBook Air
Passar bäst: Dig som vill ha en kraftfull och portabel 15-tums laptop för kreativt arbete och vardagsbruk, med Apples ekosystem.
Fördelar
- M4-chipet med 10-kärnig CPU och 10-kärnig GPU ger stark allroundprestanda.
- 15,3-tums Liquid Retina-panel med True Tone och 2880x1864 ger skarp bild och gott om arbetsyta.
- 16GB RAM och Wi‑Fi 6E/BT 5.3 gör den välutrustad för modern multitasking.
- Svensk/finsk tangentbordslayout är optimal för nordiska användare.
Nackdelar
- 256GB lagring är den tydligaste kompromissen för större filbibliotek.
- Mindre smidig än en mindre MacBook Air om maximal portabilitet prioriteras.

Dell Pro 14
Passar bäst: Dig som behöver en 14-tums laptop med fokus på AI-funktioner och robust säkerhet för företagsmiljöer.
Fördelar
- Intel Core Ultra 7 255U med NPU via Intel AI Boost ger bra stöd för AI-funktioner.
- Välutrustad för företagsanvändning med USB4/Thunderbolt 4, HDMI och Gigabit Ethernet.
- TPM 2.0, fingeravtrycksläsare och IR-kamera för Windows Hello ger stark säkerhet.
- Maximalt 64 GB RAM stöds för framtida uppgraderingar.
Nackdelar
- Skärmen har bara 45% NTSC färgomfång, mindre lämpad för färgkritiskt arbete.
- 60 Hz-panelen är mer kontorsfokuserad än snabb, mindre lämplig för spel.
- SSD:n är i M.2 2230-format, vilket kan göra framtida lagringsuppgraderingar mer begränsade.

Dell Pro 14 Essential 14"
Passar bäst: Dig som söker en balanserad 14-tums laptop med god prestanda och anslutningsmöjligheter för vardags- och kontorsbruk.
Fördelar
- 10-kärnig Intel Core 7 150U tillsammans med DDR5-5200 och NVMe SSD ger snabb respons.
- 14-tums IPS-panel i 16:10-format med 1920 x 1200 upplösning ger mer arbetsyta på höjden.
- Bra uppsättning portar inklusive USB-C med DisplayPort/Power Delivery och HDMI.
- Bakgrundsbelyst tangentbord för bekvämt arbete i mörka miljöer.
Nackdelar
- Skärmens färgomfång på 45% NTSC är modest för färgkänsligt arbete.
- Chassit är i plast, vilket kan kännas mindre exklusivt än metall.
- 16 GB RAM sitter som 1 x 16 GB, vilket inte ger full tvåkanalsfördel.

Microsoft Surface Laptop 6
Passar bäst: Dig som prioriterar en kompakt och premiumkänsla med pekskärm och hög prestanda för professionellt bruk.
Fördelar
- 32 GB RAM tillsammans med Core Ultra 5 135H ger god marginal för multitasking.
- Windows 11 Pro ingår, redo för professionell användning.
- 13,5-tumsskärmen med 2256x1504 och touch ger skarp bild och direkt interaktion.
- Nordisk tangentbordslayout för optimal användarupplevelse.
Nackdelar
- 256 GB SSD kan bli trångt för dokument och projekt.
- 13,5 tum begränsar arbetsytan vid multitasking jämfört med större modeller.
- Högt pris för den angivna lagringskapaciteten.

Lenovo ThinkPad L14 Gen 4 14"
Passar bäst: Dig som vill ha en pålitlig 14-tums ThinkPad med bra prestanda till ett mer tillgängligt pris.
Fördelar
- Intel Core i5-1335U med 10 kärnor och 16 GB RAM ger god prestanda för vardagsbruk.
- 512 GB NVMe SSD med TCG Opal Encryption 2.0 för snabb och säker lagring.
- 14-tums IPS-skärm med 1920 x 1080 upplösning och 250 cd/m² ljusstyrka.
- Utrustad med Wi-Fi 6E och Bluetooth 5.3 för modern trådlös anslutning.
Nackdelar
- Skärmens färgomfång på 45% NTSC är en kompromiss för färgkritiskt arbete.

Lenovo V15 G4 15,6 Ryzen 7 7730U 16/512 GB W11H
Passar bäst: Dig som behöver en prisvärd 15,6-tums laptop med stark processor för multitasking och vardagsarbete.
Fördelar
- Ryzen 7 7730U med 8 kärnor och 16 trådar ger gott om CPU-resurser för multitasking.
- 15,6-tums FHD-skärm med antireflexbehandling är praktisk för olika ljusförhållanden.
- 16 GB RAM och 512 GB SSD ger en responsiv användarupplevelse.
- Windows 11 Home är förinstallerat för direkt användning.
Nackdelar
- Den integrerade grafikdelen gör den mindre lämpad för krävande 3D- och grafikjobb.
- 8 GB av minnet är fastlött, vilket begränsar framtida uppgraderingsflexibilitet.

Lenovo V15 G4 15,6"
Passar bäst: Dig som söker en prisvärd 15,6-tums laptop för kontorsarbete och studier med ett komplett portutbud.
Fördelar
- Intel Core i5-13420H med 8 kärnor och 16 GB DDR4 ger bra marginaler för multitasking.
- Portutbudet är komplett med USB-C (DisplayPort Alt Mode, Power Delivery), HDMI och RJ-45 Ethernet.
- Nordiskt tangentbord med numeriskt block och Windows 11 Pro.
- Integrerad sekretesslucka för kameran för ökad integritet.
Nackdelar
- TN-panelen med 45% NTSC och 250 cd/m² är en kompromiss i färg och betraktningsvinklar.
- Endast en RAM-plats och max 16 GB gör minnesuppgraderingar begränsade.
- 38 Wh-batteriet ger kortare mobilitet än heldagsanvändning.

Lenovo ThinkPad L15 Gen 4 21H3
Passar bäst: Dig som söker en robust 15,6-tums ThinkPad med god prestanda och säkerhetsfunktioner för företagsmiljöer.
Fördelar
- Intel Core i5-1345U med vPro Enterprise för hanterbarhet och säkerhet.
- 16 GB RAM och 512 GB SSD för effektivt arbete.
- 15,6-tums IPS-skärm med Full HD-upplösning.
- 180-graders gångjärnskonstruktion för flexibel användning.
Nackdelar
- Intel Iris Xe-grafik är inte optimal för krävande grafikarbete.
- Priset är i det övre mellansegmentet.

Acer Aspire Go AG15-21P R3-7320U 8 GB 256 GB W11H
Passar bäst: Dig som behöver en mycket prisvärd 15,6-tums laptop för enklare vardagssysslor och grundläggande produktivitet.
Fördelar
- 15,6-tums Full HD-skärm ger bra arbetsyta och skarp bild.
- 256 GB SSD bidrar till snabb uppstart och responsiv känsla i Windows 11 Home.
- Testerna lyfter lång batteritid i budgetklassen.
- AMD Ryzen 3 7320U är tillräcklig för vardagsbruk.
Nackdelar
- 8 GB RAM kan bli en avvägning vid många flikar och flera program samtidigt.
- 256 GB SSD ger relativt liten lagringsmarginal för stora filbibliotek.
- Ryzen 3-nivån gör modellen mindre lämpad för tyngre skapande eller krävande multitasking.
Vilken passar dig?
För maximal bärbarhet och premiumkänsla.
Om du är ofta på resande fot och värdesätter en premiumupplevelse med hög byggkvalitet, välj Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 21QC. Denna modell erbjuder överlägsen portabilitet och en förfinad användarupplevelse.
När skärmyta och budget är prio.
Lenovo V15 G4 15,6" passar dig som behöver en stor skärm för multitasking och vill ha mycket dator för pengarna. Denna variant ger dig gott om arbetsyta utan att tömma plånboken.
För en balanserad 14-tummare.
Lenovo ThinkPad L14 Gen 4 14" är valet när du söker en stark kombination av prestanda och 14-tumsformat till ett mer tillgängligt pris. Denna maskin är ett bra allroundval för de flesta användare.
Jämförelse: 14 tum vs 15,6 tum
Valet mellan en 14-tums och en 15,6-tums laptop handlar ofta om en avvägning mellan bärbarhet och skärmyta, där 14-tummare ofta erbjuder en mer premiumkänsla och bättre byggkvalitet.
| Egenskap | Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 21QC | Apple MacBook Air | Dell Pro 14 |
|---|---|---|---|
| Pris | 16 757 kr | 15 292 kr | 19 436 kr |
| Skärmstorlek | 14 tum | 15,3 tum | 14 tum |
| Skärmupplösning | 1920 x 1200 | 2880 x 1864 | 1920 x 1200 |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225U | Apple M4 (10-kärnig CPU) | Intel Core Ultra 7 255U |
| Lagring | 512 GB SSD | 256 GB SSD | 512 GB SSD |
| Operativsystem | Windows 11 Pro | macOS | Windows 11 Pro |
Sammanfattningsvis erbjuder 14-tumsmodellerna Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 och Dell Pro 14 en mer bärbar och ofta premiumkänsla, medan Apple MacBook Air 15.3" M4 ger en större skärmyta med utmärkt prestanda till ett konkurrenskraftigt pris.
Alternativ för olika behov
Här är några rekommendationer baserade på specifika behov och prioriteringar.
| Behov | Rekommenderad produkt | Pris |
|---|---|---|
| För dig som prioriterar smidighet och premiumkänsla med robust byggkvalitet och utökad support. | Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 21QC | 16 757 kr |
| För dig som vill ha en stor skärmyta och utmärkt prestanda i ett elegant paket till ett konkurrenskraftigt pris. | Apple MacBook Air | 15 292 kr |
| För dig som behöver en kraftfull 14-tummare med fokus på säkerhet och AI-funktioner för företagsanvändning. | Dell Pro 14 | 19 436 kr |
14 eller 15,6 tum – ditt val för bärbarhet och känsla
vilket märks direkt när du lyfter upp datorn.
Skärpan är sällan en avvägning: 14-tumsskärmar levererar ofta högre pixeltäthet än sina större motsvarigheter.
För dig som främst värdesätter skärmyta ger 15,6-tumsformatet mer arbetsyta till samma pris.
- 14-tumsklassens modeller är avsevärt lättare att bära, idealiska för pendlare och studenter.
- 14-tumssegmentet utmärks ofta av genomarbetade chassier och premiummaterial, vilket ger en mer exklusiv känsla.
- 14-tumsmodeller har oftare högupplösta skärmar, vilket ger skarpare bild trots den mindre storleken.
- En 15,6-tums laptop erbjuder mer skärmyta, vilket är fördelaktigt för multitasking och arbete med flera fönster samtidigt.
- 15,6-tumsmodeller erbjuder lägre pris per tum, vilket gör dem mer prisvärda för den som prioriterar skärmyta.
För den som prioriterar smidighet och en exklusiv känsla framför maximal skärmyta och lägsta pris är Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 21QC det självklara valet.
För dig som prioriterar smidighet – 14-tummarens fördelar
14-tumsklassens modeller är konstruerade för den som är ofta på språng — de är lättare, mer kompakta och har robusta chassier.
Resultatet blir en skarpare bild — trots den mindre skärmstorleken.
14-tummare kräver alltså inga uppoffringar på funktionssidan — du förlorar skärmyta, men inte kapabilitet.
- Bättre portabilitet och lägre vikt gör 14-tummare enklare att transportera.
- Ofta högre byggkvalitet och mer premiummaterial i denna storleksklass.
- Vanligare med högre skärmupplösningar som 1920x1080 eller 2560x1440.
- Ger en mer premiumkänsla och bättre användarupplevelse för den mobila användaren.
Den som prioriterar en smidig, välbyggd dator med skarp skärm som är lätt att transportera bör välja en 14-tummare, även om det kräver en något högre investering än en 15,6-tummare med motsvarande prestanda.
När skärmyta är viktigast – 15,6 tum för produktivitet
Arbetar du ofta med flera fönster öppna, eller saknar du en extern skärm, är 15,6 tum det mer praktiska formatet. Den extra ytan gör verklig skillnad i vardagen. Priset är dessutom lägre — det är här du hittar den bästa storleken per krona.
Lenovo V15 G4 15,6 Ryzen 7 7730U,6-tumsutförande är ett tydligt exempel: en FHD-skärm, Intel Core-processor, 16 GB RAM och 512 GB SSD för 8 901 kr.
Dessa modeller har en 15,6-tums Full HD-skärm, vilket är imponerande för prisnivån.
- Mer skärmyta för multitasking och överblick.
- Ofta mer prisvärda alternativ för likvärdig prestanda.
- Bättre för dig som sällan transporterar din dator.
- Kan inkludera numeriskt tangentbord, vilket är en fördel för vissa arbetsflöden.
För den som främst vill ha stor arbetsyta till lägsta pris är Lenovo V15 G4 15,6 Ryzen 7 7730U,6-tumsutförande ett utmärkt val.
Pris och prestanda – en avvägning för din budget
Priset avslöjar mycket om vad segmenten prioriterar. 14-tummare kostar generellt mer för likvärdig processor och RAM — och anledningen är inte svår att hitta: chassit, materialen och konstruktionen är genomarbetade på ett annat sätt.
Lenovo V15 G4 15,6 Ryzen 7 7730U,6-tumsutförande levererar en Intel Core-processor, 16 GB RAM och 512 GB SSD för 8 901 kr.
Vill du ha bärbarhet och ett robust chassi i 14-tumssegmentet är Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 21QC ett utmärkt val — med Intel Core Ultra
- 14-tums laptops är ofta dyrare för likvärdig prestanda.
- 15,6-tumsmodeller ger generellt mer skärmyta och prestanda per krona.
- Premiumkänsla och bättre byggkvalitet är vanligare i 14-tumssegmentet.
- Välj 14 tum om bärbarhet och materialkvalitet är viktigare än rå prestanda för priset.
Vårt råd är att inte stirra dig blind på skärmstorleken; en 14-tummare kan vara en bättre investering för den som värdesätter kvalitet och portabilitet, även om den kostar lite mer.
Slutsats – välj rätt storlek för dina behov
Avvägningen är tydlig: 14-tums-formatet vinner på bärbarhet, materialkänsla och pixeltäthet. Chassina är genomgående mer genomarbetade och datorn lättare att ha med sig varje dag.
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 21QC är ett bra konkret exempel på vad 14-tumssegmentet erbjuder: 1920×1200-skärm, stabilt chassi och en portabilitet som 15,6-tummare inte riktigt når upp till. Prisskillnaden mot en likvärdig 15,6-tummare är verklig, men för den som bär datorn dagligen motiveras den.
Är skärmyta och lågt pris det som styr köpet är Lenovo V15 G4 15,6" ett rakt svar — stor skärm för 8 901 kr och gott om plats för multitasking. Den är klumpigare att transportera, men för den som mest sitter still vid ett skrivbord är det sällan något problem.
- 14-tummare är lättare att bära med sig, vilket är avgörande för den mobila användaren.
- Bättre byggkvalitet och material är vanligare i 14-tumssegmentet, vilket ger en premiumkänsla.
- Högre upplösningar är mer frekventa på 14-tumsskärmar, vilket bidrar till en skarpare bild.
- Mindre skärmyta på 14-tummare kan kännas trångt för intensiv multitasking.
- 15,6-tummare erbjuder mer skärmyta för pengarna, vilket är fördelaktigt för budgetmedvetna köpare.
Välj en 14-tummare om du prioriterar bärbarhet och premiumkänsla, men om skärmyta och pris är viktigast, är en 15,6-tummare det smartare köpet.
Fler produkter som kan vara intressanta
Här hittar du övriga produkter som inte kom med i topplistan men som ändå kan vara värda att jämföra.
Liknande artiklar
Bästa laptops för lång batteritid 2026 — 5 val som håller
Mest uthålliga modellerna för lång batteritid håller hela arbetsdagen. Jämför laptops som Surface och MacBook med fokus på effektivitet och portabilitet. Välj rätt för dina behov hos Proshop eller Komplett.
Rätt skärm för långa pass — 10 modeller testad 2026
Rätt skärm för långa pass ger ögonkomfort och ergonomi hela dagen. Jämför 10 modeller med fokus på upplösning, paneltyp och anslutningar för kontor och gaming. Hitta din optimala storlek och undvik trötthet.
Bästa allroundlaptopen för hemmajobb 2026 – 11 modeller test
Bästa allroundlaptopen för hemmajobb 2026: jämför 10 modeller från 6 815 kr till 34 813 kr, med fokus på 16 GB RAM, skärm och batteri i vardagen.
Skärmstorlek avgör om 14 eller 16 tum MacBook Pro 2026 passar dig bäst. Vi väger yta, pris, viktkänsla och arbetsdagens tempo i praktiken.
Vanliga frågor om 14 tum vs 15,6 tum
Vilka är de främsta fördelarna med en 14-tums laptop?
14-tums laptops erbjuder överlägsen bärbarhet och en mer premiumkänsla, vilket gör dem idealiska för den som ofta är på resande fot. De är lättare att bära med sig och har ofta högre byggkvalitet samt mer premiummaterial. Dessutom är högre skärmupplösningar som 1920x1080 eller 2560x1440 vanligare i detta segment.
När bör jag välja en 15,6-tums laptop istället för en 14-tums?
Välj en 15,6-tums laptop om du vill åt mer skärmyta och samtidigt hålla nere priset. De här modellerna är ofta mer prisvärda för likvärdig prestanda och ger gott om utrymme för multitasking. Lenovo V15 G4 15,6 Lenovo V15 G4 15,6 Ryzen 7 7730U/512 GB W11H kostar till exempel 8 621 kr och erbjuder en stor skärm.
Är 14-tums laptops alltid dyrare än 15,6-tumsmodeller med likvärdig prestanda?
Ja — 14-tums laptops har ofta ett högre pris för likvärdig prestanda jämfört med 15,6-tumsmodeller. Detta beror på att 14-tumssegmentet ofta är inriktat mot en mer premiumupplevelse med bättre materialval. En Lenovo ThinkPad L14 Gen 4 14" kostar 11 185 kr, medan en Lenovo V15 G4 15,6" kostar 8 901 kr.
Vilken skärmupplösning kan jag förvänta mig från en 14-tums laptop?
Du kan förvänta dig höga skärmupplösningar på 14-tums laptops, vilket ger en skarpare och mer detaljerad bild. En 14-tums laptop kan ha antingen HD-upplösning (1920x1080) eller WQHD-upplösning (2560x1440).
Är det stor skillnad i bärbarhet mellan 14 och 15,6 tum?
Ja — 14-tumsmodeller är betydligt lättare att bära med sig, vilket gör dem idealiska för den som ofta är på språng. Den mindre fysiska storleken och lägre vikten gör dem enklare att transportera än sina större syskon. Detta är en av de största fördelarna med 14-tummare, särskilt för pendlare eller studenter.




